عکس

پارچه‌های هوشمندی که در حال حاضر در دسترس هستند، برای لباس‌هایی طراحی شده‌اند که پوشیدن آنها خیلی راحت نیست. یک فرآیند جدید برای تولید پارچه ابداع شده که نسخه اصلاح
سیاسی
تاریخ نشر : ۱۶:۳۸:۲۴, ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

«شیرهای خان‌باباسلطنه» در تماشاخانه شهرزاد

«شیرهای خان‌باباسلطنه» در تماشاخانه شهرزاد

گردآوری جی نیوز : ‪ افشین هاشمی نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که چهار سال از به صحنه رفتن آخرین نمایشنامه‌اش می‌گذرد قصد دارد نمایشنامه‌ «شیرهای خان‌باباسلطنه» را مرداد و شهریور سال جاری در تالار تازه‌ تاسیس شهرزاد به صحنه ببرد.

«شیرهای خان‌باباسلطنه» یک نمایش شادی آور موسیقایی (کمدیی موزیکال) است که قصه‌ آن در صد سال پیش می‌گذرد.

افشین هاشمی درباره چگونگی نگارش این نمایشنامه عیناً از تاریخ نقل می‌کند: «ناصرالدین‌شاه تصمیم گرفت باغ‌وحش بسازد و شخصا به تربیت و نگهداری انواع و اقسام حیوانات وحشی بپردازد؛ پس اولین باغ‌وحش ایران یا «مجمع الوحوش» در منطقه‌ دوشان‌تپه (میدان شهدای فعلی) بنا نهاده شد؛ باغی که سردرش با نقاشی‌های مختلف از اشکال شیر ببر پلنگ و مناظری از شکارهای عصر ناصری تزیین شده بود و در آن یک میمون چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز سه ببر از مازندران و یک یوز و سه پلنگ از جاجرود و پنج خرس از دماوند نگهداری می‌شد.
این مکان روزهای تعطیل به ویژه سیزده‌به‌درها جزو تفریحگاه‌های تهران‌نشین‌ها به حساب می‌آمد و جز در مواردی که شاه حضور داشت بقیه اوقات مردم عادی به راحتی می‌توانستند در آن رفت و آمد کنند.

در نخستین روزهای ماه محرم سال ١٢٥٧ هـ.
ش یکی از شیرهای باغ‌وحش بچه‌ای زایید و چون شاه در شهر گرفتار برگزاری عزاداری در تکیه دولت بود نتوانست از زائو دیدن کند.
پس به دوشان‌تپه تلگراف زد: حال شیر خوب است؟ متصدی تلگراف جواب داد: به حمدالله حال حیوان‌ها خوب است.
وقتی این تلگراف به حضور خان‌باباشاه رسید برآشفت و متصدی تلگراف را به دشنام و ملامت گرفت و فریاد کشید: شیر حیوان نیست! حیوان کسی است که او را حیوان خطاب می کند!»

نمایشنامه‌ «شیرهای خان‌باباسلطنه» در سال ١٣٩١ نگاشته شده و توسط انتشارات مروارید به چاپ رسیده است.
این نمایش مرداد و شهریور ماه در پردیس شهرزاد روی صحنه می‌رود.

هاشمی پیش از نمایشنامه‌های خودش «عشقِ من: حامد بهداد» و «پرواز به تاریکی» را کارگردانی کرده و در تئاترهای همچون «افرا» بهرام بیضایی و «شکار روباه» علی رفیعی به ایفای نقش پرداخته است.