عکس

محققان یک دستگاه تشخیصی بر پایه گوشی هوشمند ابداع کرده‌اند که به پزشکان امکان می‌دهد آزمایش‌هایی را انجام دهند که انجام آنها در مناطق فقیرنشین و ارسال نمونه‌ها به
عکس
تاریخ نشر : ۲۱:۵۹:۳۹, ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

موسیقی نواحی قابلیت عرضه جهانی را دارد

موسیقی نواحی قابلیت عرضه جهانی را دارد

گردآوری جی نیوز : ‪ نشست نهمین جشنواره موسیقی نواحی امروز دوشنبه 29 خرداد با حضور فرزاد طالبیمدیر کل دفتر موسیقی؛ محمدرضا علیزاده مدیر کل ارشاد کرمان احمد صدری دبیر جشنواره موسیقی نواحی پیش از ظهر امروز در تالار وحدت برگزار شد.

 

فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: امیدوارم جشنواره ملی موسیقی نواحی در سال 96 بتواند قدمی در حوزه صیانت از موسیقی نواحی ایران بردارد حوزه ای که اگر با هر نگاهی به آن بنگریم نیازمند و مستوجب حمایت است موسیقی که از لحاظ شکلی و محتوایی قطعا جزء اجزای متشکله هویت ملی است و سرچشمه موسیقی ملی ایران است به اضافه اینکه مفاهیم مربوط با حوزه تمدنی و هویتی را صدها و هزاران سال توانسته است به نسل های بعدش منتقل کند.

 

وی خاطر نشان کرد:  موسیقی نواحی گونه ای از موسیقی ایران است که قابلیت عرضه در صحنه بین المللی را داراست و فرهنگ های دیگر هم می توانند با آن ارتباط برقرار کنند؛ استقبالی که از این گونه موسیقی می بینیم نشان دهنده این است که موسیقی قابل عرضه در عرصه جهانی است؛ با همین هدف سال گذشته بعد از سال ها تعطیلی جشنواره موسیقی نواحی جشنواره دوباره آغاز بکار کرد؛ سال گذشته جشنواره موفق و پر و پیمانی بود همین روند امسال نیز دنبال می شود.

 

مدیر کل دفتر موسیقی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما یکی از آیتم های حمایتی مان جشنواره موسیقی نواحی است؛ به غیر از آن  حمایت از مکتب خانه ها را داریم سال گذشته یک مکتب خانه افتتاح شد و امسال در سه استان دیگر مکتب خانه افتتاح می شود؛ مکتب خانه نقش مهمی در صیانت از موسیقی نواحی دارد.

 

فرزاد طالبی تصریح کرد: رویکرد دیگر ما در دفتر موسیقی حمایت از آلبوم های خاص موسیقی نواحی است که ادارات کل استان ها عهده دار موضوع هستند  و آلبوم هایی که حایز شرایط باشند قطعا مورد حمایت قرار می گیرند.

 

وی اقزود: جشنواره های استانی و منطقه ای مفصلی را در سال گذشته شاهد بودیم حدود 20 جشنواره برگزار شد که آنها با تمرکز بر موسیقی نواحی و مقامی منطقه بودند این جشنواره مورد حمایت دفتر موسیقی بوده و هستند؛ ممکن است محدودیت منابع و اعتباری قطعا حرکت را در حمایت از موسیقی نواحی کم بکند اما حمایت ها متوقف نمی شود؛ امیدوارم این محدودیت ها برطرف شود.

 

مدیر کل دفتر موسیقی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما امسال به صورت همزمان با جشنواره کرمان سه هفته فیلم موسیقی نواحی در سه استان کشور داریم هفته فیلم در مورد موسیقی نواحی هست؛ همچنین از افزایش مشارکت استان ها در برگزاری جشنواره ملی استان ها برای سال آینده استقبال می کنیم.

 

فرزاد طالبی افزود: امسال در دهمین جشنواره موسیقی نواحی از کشورهای حوزه تمدنی مثل (افغانستان آسیای میانه ترکیه) به عنوان اجرای برنامه و موسیقی نواحی خاص خودشان اجرا داریم و نشست های پژوهشی برگزار می شود.

 

وی خاطر نشان کرد: امسال موضوع پژوهش بسیار پررنگ است؛ امیدوارم نشست های این حوزه برای پژوهشگران موسیقی راهگشا باشد این حوزه نیازمند هرگونه کار مطالعاتی است که بخش های دیگر موسیقی از آن بهره مند می شود؛ در بخش راهیان اصالت 37 نفر حضور دارند و اجرا می کنند.
در بخش جنبی و اجراها شاهد اجرای برنامه گروه های نواحی هستیم و 18 استاد موسیقی نواحی اجرا دارند.

 

فرزاد طالبی در پاسخ به سئوالی درباره بودجه جشنواره  موسیقی نواحی گفت: رقم پیش‌بینی شده ما برای برگزاری این دوره از جشنواره ۵۰۰ میلیون تومان است که ۲۵۰ میلیون تومان آن از طریق استانداری کرمان و ۲۵۰ میلیون تومان نیز از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین خواهد شد.

 

مدیر کل دفتر موسیقی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تغییر دبیر این دوره از جشنواره اظهار داشت: آقای صدری در دوره پیشین جشنواره نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی این رویداد در کنار ما حضور داشته‌اند و این اتفاق جدیدی نیست که ما امسال از حضور ایشان به عنوان دبیر علمی جشنواره استفاده کرده‌ایم به هر حال آقای ایرج نریمانی در این دوره امکان حضور را نداشتند و ما با توجه به تخصص و زحمات سال گذشته آقای صدری برای جشنواره ایشان را به عنوان دبیر انتخاب کردیم.

پایان پیام/32