عکس
فرهنگ و هنر
تاریخ نشر : ۲۳:۵۳:۴۳, ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

سازمان نظام رسانه به دنبال حفظ‌شان خبرنگاران است لزوم تشکیل انجمنهای تخصصی روزنامه نگاری

سازمان نظام رسانه به دنبال حفظ‌شان خبرنگاران است لزوم تشکیل انجمنهای تخصصی روزنامه نگاری

گردآوری جی نیوز : ‪

حسین انتظامی می‌گوید: ۱۲ هزار نفر از اهالی رسانه توسط مدیران رسانه‌ها بیمه شده‌اند.

  ، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و امور اطلاع رسانیشامگاه امروز دوشنبه ۲۹ خرداد در مراسم ضیافت افطار با خبرنگاران طی سخنانی گفت : همه دستگاهها حتی دستگاههای خصوصی که خدمات دولتی ارائه می کنند  شامل قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات  می شوند و ما از تمام دستگاه‌هایی که در این قانون شرکت کرده‌اند درخواست کرده‌ایم که تعداد درخواست‌های و جواب‌های خودشان را به ما اعلام کنند.

وی  با اشاره به اینکه در کل تاکنون ۴۵۴ در خواست از همه دستگاه‌ها شده است افزود: اجرایی  شدن این قانون در کشور انگلستان حدود ۷ سال زمان برد و در کشور ما نیز طول می‌کشد تا این تفکرایجاد شود و واقعا اجرای آن نیازمند همت جمعی است.
برای پیوستن نهادها به این قانون یک راه این است که از آنها درخواست کرد، اما راه تاثیرگذارتر این است که افکار عمومی به آنها فشار آوردند تا مجبور شوند به این قانون بپیوندند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت بیمه خبرنگاران گفت :  در سال ۹۲، ۴ هزار نیروی بیمه شده در رسانه‌ها بود و امسال حدود ۱۲ هزار نفر نیروی بیمه‌شده در رسانه‌ها فعالیت دارند.
قرار ما با رسانه‌ها این است که اگر یارانه بیمه از ما دریافت می‌کنند، باید تمام نیروهای تمام وقت خود را با عنوان خبرنگار و نه سمت دیگری بیمه کرده باشند.

وی با اشاره به اینکه  متاسفانه بسیاری از خبرنگاران ما از این قاعده خبر ندارند افزود :  رسانه‌ها باید بدانند که بیمه کردن خبرنگارانشان در طرح رتبه‌بندی آنها تاثیرگذار است.
به عنوان مثال اگر در نشست خبری رییس جمهور از ۳۰ رسانه دعوت می‌شود، رسانه هایی در لیست قرار خواهند گرفت که در طرح رتبه‌بندی امتیاز آورده باشند تا از این طریق متوجه شوند که رسانه‌های شناسنامه‌دار چه تفاوتی با سایر رسانه‌ها دارند.

وی با ابراز تاسف از برخی مشکلات داخلی در برخی رسانه ها بین خبرنگاران و مدیران مسئول گفت :  ورود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبات داخلی رسانه‌ها امری غیرقانونی و غیرحرفه‌ای است و ما صرفا می‌توانیم به عنوان مشوق وارد این عرصه‌ها شویم.

وی بر تشکل انجمنهای تخصصی در حوزه روزنامه نگاری تاکید و افزود :امنیت شغلی را باید انجمنها و تشکلهای صنفی پیگیری کند و تشکلها باید کاریابی کنند امروز هفت تشکل روزنامه نگاری وجود دارد  و می توان تشکلهای تخصصی بیشتری ایجاد کرد.

 وی با اشاره به اینکه همه باید به سمتی حرکت کنیم که شان خبرنگار و روزنامه نگار حفظ شود افزود : سازمان نظام رسانه ای  بسیار مهم است  و شان خبرنگار در صورت تشکیل سازمان نظام رسانه حفظ می شود  لایحه تشکیل این سازمان هم اکنون  در کمیسیون فرهنگی دولت است بعد از طرح در جلسه هیات دولت ،به مجلس ارائه می شود.