عکس
ورزشي
تاریخ نشر : ۰۰:۰۷:۴۶, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶

«انگیزه»، پاشنه آشیل بازیکنان؛ والیبال ایران نیاز به رنسانس دارد

«انگیزه»، پاشنه آشیل بازیکنان؛ والیبال ایران نیاز به رنسانس دارد

گردآوری جی نیوز : ‪ تیم ملی والیبال ایران لیگ جهانی 2017 را با 3 پیروزی از 9 مسابقه و کسب 7 امتیاز در حالی که جایگاه یازدهم را به خود اختصاص داده بود به پایان برد.
در جدول رده بندی مرحله بین قاره‌ای تنها تیم ملی ایتالیا پایین‌تر از ایران قرار گرفت و تیم ملی کانادا به عنوان پدیده و با هدایت استفان آنتیگا توانست به جمع 6 تیم نهایی صعود کند.

حقیقت امر همانطور که محمد  موسوی مدافع وسط تیم ملی هم به آن اشاره کرد این است که بازیکنان تیم با وجود تمرینات منظمی که پشت سر گذاشته بودند‌ بازی‌های قابل قبولی از خود ارائه نکردند و حتی خودشان هم از عملکردشان راضی نیستند.
اکثر ملی پوشان و کارشناسان هم تأکید داشتند حضور ایران در لیگ جهانی 2017 باید آسیب شناسی و آنالیز دقیق شود تا مشکلات موجود به حداقل ممکن برسد.

نکته بارز در 9 بازی تیم ملی والیبال در لیگ جهانی 2 ستی بود که ملی پوشان در امتیاز 24 مقابل آمریکا و روسیه متوقف شدند و در حالی که فقط یک امتیاز برای پیروز شدن احتیاج داشتند نتوانستند این کار را انجام دهد.
توجیه فنی برای یک یا 2 امتیاز می‌تواند درست باشد اما وقتی تیمی در گرفتن یک امتیاز نهایی عاجز است دلیل را باید در جای دیگری جستجو کرد.

ایگور کولاکوویچ‌ سرمربی تیم ملی ایران حدود یک دهه در تیم ملی صربستان به افتخارات متعددی رسیده و نظم و دیسیپلین او در تمرینات کاملاً به چشم می‌آید.
محمود افشاردوست دبیر فدراسیون والیبال و ملی پوش پیشین ایران نیز معتقد است که پاسخ ایرادات وارد شده را باید در انگیزه بازیکنان جستجو کرد.
او می‌گوید: «نظم و انضباط اردوها به صورت مرتب بررسی شده و مشکلی در این مورد وجود نداشته و ندارد ولی انگیزه بازیکنان به نظر ما محل اشکال است.
ما دلیلی پیدا نمی‌کنیم که یک بازیکن به یک موقعیت مشابه در بازی 2 عکس‌العمل مختلف نشان دهد.»

برخی از نقاط ضعف وارد شده به تیم ملی را می‌توان با در نظر گرفتن سال بعد از المپیک و پوست اندازی تیم‌ها در سال نخست چرخه 4 ساله المپیک‌ توجیه کرد.
غیبت بازیکنی مثل شهرام محمودی و مصدومیت برخی ستاره‌های تیم ملی هم می تواند مزید بر علت باشد.
ایتالیا نیز به عنوان نایب قهرمان المپیک 2016 ریو در لیگ جهانی 2017 با 2 پیروزی در 9 بازی آخر شد ولی تیم‌هایی مثل آمریکا و روسیه نیز در حالی که لیگ جهانی را چندان خوب شروع نکردند و بازیکنان نامدار آنها هم ترجیح داده بودند که استراحت کنند توانستند جایی در بین 6 تیم برتر برای خود به دست آورند. 

در کنار این مسائل باید به پیروزی 3 بر یک ایران مقابل لهستان در هفته نخست لیگ جهانی کرد.
در این بازی نام سعید معروف در لیست تیم ایران نبود و فرهاد قائمی و عادل غلامی نیز به دلیل مصدومیت بازی کردند.
شاید بتوان از این دیدار به عنوان بهترین و دلچسب‌ترین بازی ایران در لیگ جهانی 2017 یاد کرد و ترکیب این تیم را «تیم برنده» ایران نامید.

والیبال ایران برای حفظ ارزش و دستاورد پیروزی‌های گذشته نیازمند بررسی دقیق مشکلات موجود است و قطعاً تغییر سرمربی مثل ادوار گذشته نمی‌تواند راه حل قابل اعتنایی باشد.
بازیکن سازی و باز بودن دست کادر فنی برای انتخاب بازیکنان انگیزه سازی و استفاده بهینه از ستاره‌‌های باتجربه تیم ملی نزدیک‌ترین راه‌های موجود است.

انتهای پیام/