عکس
عکس
تاریخ نشر : ۰۰:۵۰:۵۷, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶

هشدار حضرت آیت الله مکارم شیرازی نسبت به عواقب طلاق: تعویض شناسنامه مطلّقین خیانت است

هشدار حضرت آیت الله مکارم شیرازی نسبت به عواقب طلاق: تعویض شناسنامه مطلّقین خیانت است

گردآوری جی نیوز : ‪

- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن برشمردن آسیبهای طلاق ابراز امیدواری کرد: جامعه با در نظر گرفتن نظرات اسلام تا کارد به استخوان نرسد، سراغ طلاق نروند و به مشکلات آینده آن فکر کنند.

، این مرجع تقلید دوشنبه شب در برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه سوم سیما پخش شد، به موضوع طلاق به عنوان یکی از آسیبهای اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: آمارهای ارائه شده حکایت از کاهش ازدواج و افزایش طلاق دارد و این یعنی جامعه ما از این نظر بیمار است و در صورتی سالم خواهد شد که این روند معکوس شود.

او تصریح کرد: درمان این بیماری اجتماعی منوط به همکاری و هماهنگی تمام مسئولان اجتماعی و عقیدتی نسبت به مبانی اسلام، بزرگان، علما و روان شناسان است.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: اصل موضوع طلاق در مبانی اسلام وجود دارد در حالی که در بعضی از مذاهب دیگر نیست، در بعضی مذاهب دیگر اگر زن و شوهر با هم سازش نداشتند، از یکدیگر جدا می شوند اما طلاق نمی گیرند و بعد می روند زندگانی های دیگری هم برای خود انتخاب می کنند که بسیار خطرناک است درحالیکه اسلام در موارد بسیار ضروری اجازه طلاق داده اما حتی الامکان مانع در این مسیر ایجاد می کند.

او به حدیثی از پیامبراکرم(ص) درباره مذمت طلاق اشاره کرد و گفت: رسول خدا می فرماید: «هیچ چیز نزد خدا محبوب تر نیست از خانه ای که با ازدواج آباد می شود و هیچ چیز نزد خدا منفورتر نیست از خانه ای که با طلاق خراب می شود»؛ یعنی طلاق نوعی ویرانی است.

این مرجع تقلید به حدیث دیگری از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: پیشوای ششم شیعیان می فرماید:«طلاق منفورترین حکم حلال است»، همچنین در حدیث دیگری از امام معصوم نقل شده که فرمود:« ازدواج کنید و طلاق نگیرید زیرا طلاق عرش خدا را به لرزه در می آورد».

او سپس به بیان برخی مشکلات حاصل از طلاق در جامعه پرداخت و اظهار داشت: یکی از آسیبهای طلاق این است که افرادی که طلاق می گیرند در گام نخست با شوک عصبی و فشار روحی مواجه می شوند و گاهی عوارض آن تا پایان عمر ادامه دارد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات طلاق ایجاد عداوت و کینه میان خانواده هاست به عبارت دیگر، عداوت از زن و شوهر به دو خانواده و فامیل منتقل می شود و این نیز برای جامعه بلای بزرگی است.

او افزود: کسانی که طلاق می گیرند در آینده می خواهند دوباره ازدواج کنند در حالی که سابقه سوئی در پرونده آنها ثبت شده و می روند شناسنامه عوض می کنند تا تجربه اول زندگی مشترک در آن نباشد و این کار یک خیانت است و بالاخره این خیانت آشکار می شود؛ در ازدواج مجدد، افراد دائم نسبت به یکدیگر تردید خواهند داشت زیرا یک سابقه سوء دارند؛ پنهان و آشکار کردن این سابقه سوء در هر صورت مشکلاتی را برای افراد رقم می زند.

این مرجع تقلید بخش دیگر آسیبهای طلاق را مربوط به فرزندان دانست و تصریح کرد: فرزندان طلاق دارای کمبودهایی هستند و برای جامعه مشکلاتی ایجاد می کنند؛ بعضی از آنها به مواد مخدر و گروه های منحرف کشیده می شوند؛ فرزندان طلاق معتقدند به آنها ظلم شده و جامعه ظالم است که به والدین آنها اجازه طلاق داده است و این افراد بی سرپرست شده اند.

او در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم جامعه ما با در نظر گرفتن نظرات اسلام تا کارد به استخوان نرسد، سراغ طلاق نروند و به مشکلات آینده آن فکر کنند.