عکس
تاریخ نشر : ۰۱:۴۱:۲۹, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶

طراحی و اجرای پژوهش با تکیه بر مطالعات قرآنی میان‌رشته‌ای

طراحی و اجرای پژوهش با تکیه بر مطالعات قرآنی میان‌رشته‌ای

گردآوری جی نیوز : ‪

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: کارگاه آموزشی طراحی و اجرای پژوهش، با تکیه بر مطالعات قرآنی میان‌رشته‌ای، از سوی پژوهشکده مطالعات قرآنی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

 

این کارگاه با تدریس دکتر هادی رهنما، پژوهشگر حوزه مطالعات قرآنی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

 

حوزه‌هایی از دانش مانند مطالعات قرآنی که روش‌شناسی خود را از دانش‌هایی دیگر چون تاریخ، زبان‌شناسی، مطالعات ادبی و جز اینها می‌گیرند، در فرآیند پژوهش با مسائل و چالش‌هایی مضاعف روبه‌رو هستند.
از یک‌سو مسئله فهم درست روش وام گرفته شده مطرح است و از سوی دیگر مسائل مرتبط با پیاده‌سازی و پیشبرد درست روش در فرآیند تحقیق.
روشن است که این فرآیند رفت و برگشت به دانش‌های مبدأ و متن قرآن کریم، نیاز به کنترل هوشمندانه فرآیند تحقیق و شناخت بزنگاه‌ها و آسیب‌های محتمل را دوچندان می‌کند.

 

این واقعیت را اگر در کنار ضعف جدی آموزش روش تحقیق در نظام دانشگاهی رشته علوم قرآن و حدیث و سطح توانایی‌های محققان جوان حوزه مطالعات قرآنی ببینیم، ضرورت چاره‌جویی و تلاش پیوسته در جهت اصلاح این وضعیت آشکار خواهد شد.
روشن است که در این میان، چشم امید به مؤسساتی مانند پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که جایگاه و کارنامه مقبولی در امر پژوهش دارند، بیش از دیگر بخش‌های نظام آموزشی-پژوهشی کشور است .

 

شرکت در این دوره برای دانشجویان رشته علوم قرآن و حدیث  و کلیه علاقمندان به پژوهش در حوزه علوم دینی مفید است ؛ این دوره در قالب 8 ساعت (ود جلسه چهار ساعته) در روزهای یک شنبه و دوشنبه، از ساعت 9 تا 13 در تاریخ های هجدهم و نوزدهم تیرمها برگزار می شود.

 

همچنین هزینه ثبت نامه در این کارگاه یک میلیون رویال است  که این رقم برای اعضای هیات علمی حوزه و دانشگاه، طلاب و دانشجویان هشتصد هزار ریال می شود.
همچنین دانشجویان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و و اعضا انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی، نیز برای شرکت در این دوره مبلغ پانصد هزار ریال است.

 

گفتنی است، به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر داده خواهد شد که ارزش علمی و اداری دارد.
این گواهینامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مراجعه و برای مشاوره و ثبت نام (در ساعت اداری) با شماره 88624485 سرکار خانم عبدالهی صحبت کند.

پایان پیام/248