عکس
تاریخ نشر : ۰۳:۴۹:۵۳, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶

امکان توقیف هیچ یک از آثار موزه هنرهای معاصر در خارج از ایران وجود ندارد

امکان توقیف هیچ یک از آثار موزه هنرهای معاصر در خارج از ایران وجود ندارد

گردآوری جی نیوز : ‪ علی محمد زارع؛ سرپرست موزه هنرهای معاصر و  دکتر محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها ی سازمان میراث فرهنگی پس از نشست خبری نمایشگاه «پرویز تناولی و شیرهای ایران» ظهر امروز دوشنبه 29 خرداد در نشستی با خبرناران به شایعات پیرامون خروج گنجینه آثار موزه هنرهای معاصر به خارج پاسخ دادند.

 

 

علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر گفت: زبان موزه ها تحولات فرهنگی است اگر آثار به خارج نروند یا از خارج اثری نیاورند موزه ها شاخص ارزشی شان را از دست می دهند تعدادی از این آثار در سال 91 قرار بود برای نمایش به اتریش بروند به لحاظ تحریم ایران و عدم بیمه این امکان حاصل نشد؛ در دولت جدید به دلیل رفع تحریم ها و فضای پس از برجام و حضور وزیر آلمان در موزه هنرهای معاصر قرار شد که نمایشگاهی از گنجینه موزه هنرهای معاصر در آلمان برپا شود ابتدا قرار بود آثار در اتریش قرار بود امانت باشد.

 

وی افزود: در دوران دکتر جنتی  تفاهم نامه ای امضا شد که بر اساس ان قرار شد نمایشگاهی از گنجینه موزه هنرهای معاصر برگزار شود  و در ازای آن 2 میلیون یورو به اضافه بلیت عاید موزه شود؛ با تعویض دکتر جنتی و حضور دکتر صالحی امیری  مناقشاتی  بوجود آمد که جامعه هنری نبودند افرادی  هستند که می خواهند نام ایران بر سر زبان ها نباشد  و با این نمایشگاه مخالفت کردند.
این پروژه مسکوت ماند و این پروژه 17/12/95 در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمد و دیروز تمام شد دوباره گفتند که این آثار شبانه به خارج رفته است سوالاتی مطرح کردند مقالات رسمی موضع گیری کردند جامعه هنری ملتهب شد جامعه تجسمی آرام ترین جامعه هنری است.
آدم های عادی هم درباره گنجینه موزه هنرهای معاصر اظهارنظر می کنند خوشایند جامعه هنری و موزه نیست که ناجوانمردانه به آن حمله کنند و

وی اظهار داشت:  آثار گنجینه زمانی ارزش دارد که به نمایش درآید سفیر فرانسه اذعان کرد تعداد گردشگران فرانسوی که به این نمایشگاه آمدند بی شمار است.
در کنار آثار گنجینه آثار هنری ایرانی را هم به نمایش گذاشتیم.

 

وی با بیان اینکه در یکی دو هفته  اخیر جفای زیادی به موزه هنرهای معاصر شد؛گفت: امروز با حضور سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در موزه هنرهای معاصر به گنجینه بازگردانده شد.

 

 

زارع تصریح کرد: ما پاسخگوی همه عزیزان خبرنگار در ایران هستیم اما پاسخگوی افرادی در خارج نیستیم؛بیانیه ای انجمن نقاشان داده بودند که در بندهای از ان  امده بود که  قرارداد را نهاد ریاست جمهوری تایید کند بیمه معتبر باشد تضمین دولت آلمان و ایتالیا را دارا باشد.
ما امانت دار مردم ایران هستیم.

 

سرپرست موزه هنرهای معاصر سپس با نشان دادن اسناد خریداری گنجینه موزه هنرهای معاصر به خبرنگاران حاضر در نشست گفت:  در زمان گذشته مهمترین آثار توسط نهاد خاص خرید شده است پول آثار را هم دفتر مخصوص و شرکت ملی نفت  پرداخت کرده است؛مالک آثار کامران دیبا نیست تک تک آثار به نام موزه هنرهای معاصر است هیچ کس هیچ ادعایی نمی تواند در مورد آنها داشته باشد اسناد به نام کسی نیست؛ این اسناد وجود دارد.

 

وی تاکید کرد: جامعه هنری بدانند تمام آثار موزه هنرهای معاصر دارای اسناد مثبته و دقیق است.
هیچ اثری به نام هیچ شخصی وجود ندارد.
هیچ اثری به نام فرح دیبا در موزه وجود ندارد و امکان توقیف اثر در خارج از ایران وجود ندارد.

 

زارع اظهار داشت:  تا 6 ماه آینده اطلاعات آثار گنجینه بر روی سایت به صورت 2 زبانه قرار می گیرد.

پایان پیام/32