عکس

مسعود پزشکیان با بیان اینکه کسری اعتباراتی که در حوزه سلامت وجود دارد ارتباطی با اعمال تحریم‌ها ندارد، گفت: دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما به طور غیرمستقیم
عکس
تاریخ نشر : ۱۵:۱۷:۳۹, ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

بهت مردم از سلفی مسئولان

گردآوری جی نیوز : ‪ سواد رسانه‌ای یکی از مباحث مهمی است که شهروندان عصر تکنولوژی باید آن را یاد گرفته باشند تا خدای ناکرده در معرض آسیب‌های آن قرار نگیرند.
متأسفانه روز گذشته در مجلس توسط تعدادی از نمایندگان بدون آگاهی از قدرت فضای مجازی اتفاقی رخ داد که سوژه این روزهای فضای مجازی و البته دستمایه برنامه‌های طنز مجامع بین‌المللی شد.

گاهی حرکت‌ها به ضرر نظام تمام می‌شود
عباس اسدی؛ استاد ارتباطات با اشاره به این موضوع که نمایندگان خانه ملت باید به فکر شهروندان و مشکلات‌شان باشند گفت: گرفتن عکس‌های سلفی توسط تعدادی از نمایندگان یکی از بی‌پرستیژترین کاری بود که شاهد بودیم؛ متأسفانه به جای آنکه آنها به فکر حل مشکلات مردم باشند
با گرفتن عکس‌های سلفی خوداظهاری کنند و به پیامدهای موضوع هم توجهی ندارند و همین موضوع دستمایه تمسخر و ریشخند ایرانیان و حتی رسانه‌های خارجی شد.


رد نشود//سلفی گرفتن نمایندگان مجلس دستاویزی برای طنز مجامع بین‌المللی/ حاشیه‌های خانه ملت آرامش اهالی کشور را به خطر می‌اندازد

وی بیان کرد: متأسفانه نمایندگان مجلس به جای اینکه روی وظایف‌شان تمرکز کنند به دنبال عکس یادگاری با خانم موگرینی هستند و حتی سواد آنها در حدی است که به پیامدهای موضوع توجهی نمی‌کنند و در نهایت شاهد آن هستیم که نمی‌توانند برای حل مشکلات ازدواج تحصیل و شغلی آنها برنامه‌ریزی کنند.
مسلم است وقتی که به این مسائل حاشیه‌ای و اصل موضوع دقت نمی‌کنند قطعا نمی‌توانند به وظیفه اصلی‌شان عمل کنند و در نهایت به هنگام رأی‌گیری تنها شعار می‌دهند.

اسدی اظهار کرد: بنظر می‌رسد این نمایندگان باید به خاطر اقدام‌شان عذرخواهی کنند و حتی توضیح دهند که چرا این اقدام را انجام دهند.
به هرحال وقتی مسئولان سعی می‌کنند فضای مجازی را فیلتر کنند و یا از جوانان انتظار دارند که کمتر در این فضاها باشند حال خودشان با انجام این اقدامات مردم را بهت‌زده می‌کنند.

وی بیان کرد: این اقدام نمایندگان نوعی خوداظهاری بوده و بیشتر برای کارهای تبلیغاتی‌شان است درحالی که این کارها به نوعی اقدامی تحقیرآمیز ایران در مجامع بین‌المللی بود.
متأسفانه وقتی رسانه‌های دیگر این موضوع را نگاه می کنند دستمایه طنزشان می‌شود و حتی به تمسخر آن می‌پردازند.


رد نشود//سلفی گرفتن نمایندگان مجلس دستاویزی برای طنز مجامع بین‌المللی/ حاشیه‌های خانه ملت آرامش اهالی کشور را به خطر می‌اندازد

اسدی اظهار کرد: مسئولان چهره‌ها و افراد مشهور همیشه باید بدانند که حریم‌ خصوصی برای‌شان معنا ندارد.
آنها باید بدانند که در مسئولیت‌های مختلف زیرذره بین هستند و هر نوع اشتباه می‌تواند به ضرر نظام تمام شود و حتی خسارات بسیاری را به بار بیاورد؛ بنابراین آنها باید مراقب رفتار و گفتارشان باشد.

وی بیان کرد: دست به یقه شدن در مجلس گپ زدن به هنگام طرح مسأله مهم در مجلس خوابیدن به هنگام رأی‌گیری از جمله موارد حاشیه‌ای‌ست که متأسفانه شاهد آن هستیم.
متأسفانه نمایندگان مجلس دقت لازم را به این موضوعات ندارند و مباحث را لحاظ نمی‌کنند و سعی می‌کنند بیشتر به مسائل حاشیه‌ای بپردازند و نتیجه‌اش می‌شود مجلس ششم که همیشه حاشیه‌ساز بود.

مسئولان بی‌خبر

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن هاشمی کارشناس فضای مجازی با اشاره به این موضوع که برخی از نمایندگان و مسئولان شناختی از سواد رسانه‌ای ندارند گفت: متأسفانه به هنگام عکس سلفی حواس‌شان نبوده که زیرذره بین هستند و ممکن است که عکس‌شان در فضای مجازی منتشر شود و حتی 90 درصد آنها از قدرت فضای مجازی و تأثیرات آنها بی‌خبر بودند.

وی افزود: ظهر روز گذشته این اتفاق رخ داد درحالی که تا عصر همان روز عکس‌ها در فضای مجازی منتشر شد در حالی که اگر این اتفاق در سال‌های گذشته بود شاید چند روز طول می‌کشید تا خبررسانی می‌شد.
متأسفانه این اتفاق سبب شد تا اعتبار فضای دولتی ما کاسته و شأنیت نمایندگان زیرسوال بروند.


رد نشود//سلفی گرفتن نمایندگان مجلس دستاویزی برای طنز مجامع بین‌المللی/ حاشیه‌های خانه ملت آرامش اهالی کشور را به خطر می‌اندازد

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: گاهی خودمان را گول نزنیم و همه چیز را گردن مسئولان نیاندازیم.
امروزه  سواد رسانه‌ای یک دانش‌آموز  به مراتب بالاتر از اساتید فن ماست نباید از این موضوع غافل شویم.
مسئولان نیاز به اطلاع‌رسانی دارند و باید مشاوران آنها مسئولان را آشنا به قدرت فضای مجازی کنند تا سواد رسانه‌ای‌شان افزایش یابد.
 در گذشته شاید مسئولان باید برای قشر جامعه اطلاع‌رسانی می‌کردند اما امروزه عکس این موضوع اتفاق افتاده است. 


رد نشود//سلفی گرفتن نمایندگان مجلس دستاویزی برای طنز مجامع بین‌المللی/ حاشیه‌های خانه ملت آرامش اهالی کشور را به خطر می‌اندازد

حجت‌الاسلام هاشمی اظهار کرد: امروزه عصر تکنولوژی و پیشرفت است و مسئولان به دلیل مشغله و دغدغه‌هایی که دارند نسبت به این موضوع بی‌توجهی می‌کنند.
بنظر می‌رسد مسئولان هم باید نسبت به این موضوع دقت کنند و سواد رسانه‌ای‌شان را افزایش دهند.

سواد رسانه‌ای مسئولان افزایش یابد

سواد رسانه‌ای یکی از موضوعات مهمی است که مسئولان باید نسبت به ارتقای آن توجه کنند و آموزش‌های لازم را ببینند.
آنها باید همواره بر این تصور باشند که زیر ذره‌بین هستند و هیچ یک از کارشان از نگاه فضای مجازی پنهان نخواهد ماند.
آشنایی با پیچ و خم‌های فضای مجازی شناسایی سیاهچاله‌ها و نقاط نورانی که می‌تواند در این فضا به ما کمک کند همواره باید توسط مسئولان و مشاوران آن‌ها به روزرسانی شده و از آخرین فناوری روز به نفع خودمان بهره‌ بگیریم قرار بود مونوپادها کمک کنند راحت‌تر لحظات زیبای زندگی را ثبت کنیم؛ قرار نبود بازوانمان دائمان در نقش مونوپاد به این سمت و آن سو نشانه روند تاعکس‌هایی را ثبت کنیم تا خودنمایی کنیم.