عکس
تاریخ نشر : ۲۰:۲۶:۵۸, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

افزایش بهره‌وری، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم

افزایش بهره‌وری، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم

گردآوری جی نیوز : ‪

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: در چارچوب اسناد بالادستی و سند اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره‌وری از منابع پایه به ویژه آب، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم است.

، محمود حجتی در حاشیه نشست فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه در چارچوب اسناد بالادستی و سند اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره‌وری از منابع پایه به ویژه آب، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم است، تصریح کرد: در چهار سال گذشته با حمایت دولت و مجلس و مشارکت تولیدکنندگان، بهره وری آب در بخش کشاورزی افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: برنامه‌های توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، کشت نشایی، کشاورزی حفاظتی، استفاده از بذور مقاوم به تنش‌ها و کم‌آبی و زودرس که موجب کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب می‌شود، در دولت دوازدهم استمرار می‌یابد.

حجتی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های افزایش بهره وری، راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد افزایش یافته که رکورد خوبی است و امیدوارم بتوانیم این روند را ادامه دهیم.

وی یادآور شد: براساس مطالعات موسسات تحقیقاتی، تولید شکر از چغندرقند به ازای مصرف یک مترمکعب آب از ۲۰۰ گرم در دهه ۸۰ ، با استفاده از بذرهای اصلاح شده و کشاورزی مکانیزه و مبتنی بر اصول علمی و فنی به ۶۰۰ گرم رسیده که هم کاهش مصرف آب و همچنین افزایش تولید محصول را در پی داشته و انشاالله در آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت.