عکس
تاریخ نشر : ۲۲:۰۴:۴۷, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

تعیین تکلیف حاج‌صفی و شجاعی پس از دریافت اطلاعات تکمیلی در حال بررسی حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها هستیم

تعیین تکلیف حاج‌صفی و شجاعی پس از دریافت اطلاعات تکمیلی در حال بررسی حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها هستیم

گردآوری جی نیوز : ‪

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان عصر امروز در نشست با اعضای فراکسیون امید به تشریح برنامه‌های خود به منظور تصدی وزارت ورزش و جوانان در دولت دوازدهم پرداخت.

، مسعود سلطانی‌فر با اشاره به اینکه حوزه ورزش دارای ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد شور و نشاط در جامعه است، گفت: اگر بخواهیم چنین حجم شور و نشاطی را در سطح جامعه به وجود بیاوریم باید هزینه‌های زیادی انجام دهیم.

حواشی زیادی در عرصه ورزش وجود دارد

او با بیان اینکه حواشی زیادی در عرصه ورزش وجود دارد، اظهار داشت: با دریافت رأی اعتماد از نمایندگان مجلس تلاش کردیم از حواشی دور شده و در ورزش ثبات ایجاد کنیم؛ خوشبختانه بر این اساس اداره امور سرعت بیشتری به خود گرفت و توانستیم اصلاحات ساختاری مناسبی انجام دهیم.

قانون وظایف، اختیارات و اهداف وزارت ورزش و جوانان مشخص نیست

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اشاره به اینکه شش سال از تشکیل وزارتخانه متبوعش می‌گذرد ولی قانون وظایف، اختیارات و اهداف وزارت متبوعش مشخص نیست، تصریح کرد: طی چند ماه گذشته لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان را تهیه و پس از تصویب آن در دولت برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌ایم.

میزان دخالت دولت در حوزه فدراسیون‌ها کاهش یافته است

سلطانی‌فر با بیان اینکه سند توسعه ملی ورزش تهیه شده و وظایف دستگاه‌های متولی در آن تبیین شده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی نیز مورد اصلاح قرار گرفته و میزان دخالت دولت در حوزه فدراسیون‌ها نیز براساس مدل دنیا کاهش یافته است به گونه‌ای که چارچوب آن مطابق با اساسنامه‌های بین‌المللی ورزشی باشد؛ البته علیرغم به حداقل رساندن دخالت دولت در این حوزه، موضوع نظارت براساس امور حاکمیتی وجود دارد و تصدی‌گری به فدراسیون‌ها و سایر بخش‌ها واگذار شده است.

۷۰۰ پروژه ورزشی تا پایان سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد

او با اشاره به اینکه ۴ هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در سراسر کشور وجود دارد که براساس ارزش گذاری سال ۹۵ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به منظور تکمیل و بهره‌برداری آن‌ها نیاز است، ابراز داشت: خوشبختانه با توجه به منابعی که از ۲۷ صدمِ نه درصد مالیات بر ارزش افزوده از سوی مجلس به ورزش اختصاص یافت و تامین اعتبارات از منابع ملی و استانی حدود ۷۰۰ پروژه تا پایان سال ۹۶ تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن اشاره به سفرهای استانی به منظور آشنایی با دغدغه‌های فعالان حوزه ورزش و جوانان بیان کرد: طبق دستور رئیس‌جمهور در این سفر‌ها با سازمان‌ها و مراکز مردم نهاد دیدارهای مختلفی داشته تا بتوانیم با خواسته‌ها و نیازهای حوزه جوانان آشنا شویم.

تلاش کردم از نیروهای جوان استفاده کنم

سلطانی‌فر همگرایی با مجلس شورای اسلامی را یکی از اصول کاری خود دانست و ضمن تاکید بر اهمیت حمایت نمایندگان از حوزه ورزش یادآور شد: طی دوره فعالیت هشت ماهه در وزارت ورزش و جوانان تلاش شده از نیروهای جوان استفاده شود که بر این اساس از هشت انتصاب صورت گرفته، چهار مدیرکل مانند استان‌های مرکزی، کرمان و خوزستان کمتر از ۴۰ سال سن دارد.

باید هدف‌گذاری دقیقی صورت بگیرد تا بتوان به نتایج مطلوب دست یابیم

او با اشاره به اینکه وظیفه وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان مربوط به بخش‌های رصد کردن، برنامه‌ریزی و ایجاد همگرایی بین دستگاه‌ها برای رفع مشکلات جوانان است، عنوان کرد: با توجه به حجم مطالبات جوانان که در خلال سفرهای استانی دریافت شد، احیای مجدد سازمان ملی جوانان به ذهن رسید؛ با توجه به این موضوع هر تصمیمی که مجلس در این راستا اتخاذ نماید به صورت عملی اجرایی خواهیم کرد و سازمان ملی جوانان می‌تواند به صورت مجزا بوده یا زیرمجموعه‌ای از وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن تاکید بر اینکه در حوزه‌های ورزش همگانی، بانوان، قهرمانی، جانبازان، معلولان تمرکز ویژه‌ای صورت گرفته است، گفت: در بخش‌های یاد شده باید هدف‌گذاری دقیقی صورت بگیرد تا بتوان به نتایج مطلوب دست یابیم به عنوان مثال در حوزه ورزش همگانی درصد مشارکت مردم در این عرصه نسبت به چهار سال گذشته حداقل دو برابر شده است که این امر با کمک شهرداری‌ها، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها محقق شده است.

سلطانی‌فر ضمن تاکید بر وجود استعداد‌ها در مناطق روستایی و عشایری و ضرورت فراهم کردن زمینه مناسب برای بروز و ظهور این استعداد‌ها اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توانسته‌ایم در مسابقات مختلف نتایج خوبی به دست بیاوریم مانند کسب رکورد تاریخی و صعود زودهنگام به جام جهانی فوتبال و در این میان اگر در رشته‌ای شاهد افت نتایج بوده‌ایم به دلیل جابه‌جایی نسل‌ها بوده است.

۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج در سال ۹۵ پرداخت شد

او با یادآوری برخی از انتقادات نسبت به عملکرد حوزه جوانان طی هشت ماه گذشته تصریح کرد: براساس تلاش‌های صورت گرفته در سال ۹۵، ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد وام ازدواج به جوانان پرداخت شده این در حالی است که رقم مذکور در سال ۹۲ براساس تخصیص سیستم بانکی ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد بوده است.

۲۴۰ دفتر مشاوره ازدواج در سراسر کشور وجود دارد

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در چهار سال تعداد سازمان‌های مردم نهاد ۷۰ الی ۸۰ سازمان بود اما هم‌اکنون به دو هزار سازمان مردم‌نهاد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: طی فعالیت در هشت ماه گذشته خانه جوان در استان‌ها را فعال کرده و هم‌اکنون ۴۵ خانه جوان در سراسر کشور وجود دارد، در این بین تعداد دفا‌تر مشاوره ازدواج در سال ۹۵ حدود ۲۰۰ دفتر بود که هم اکنون به بیش از ۲۴۰ دفتر مشاوره افزایش یافته است.

اصل رویارویی دو ورزشکار کشورمان با تیم رژیم صهیونیستی محکوم است

سلطانی‌فر در واکنش به اقدام دو ورزشکار کشورمان و رویارویی با تیم صهیونیستی ابراز داشت: در تلاش هستیم با مدیریت این موضوع مشکلی برای هیچ بخشی پیش نیاید اما باید اذعان کرد اصل رویارویی محکوم است و همه ورزشکاران باید اصول و مبانی و آرمان‌های امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و اصول و مبانی سیاست خارجی را رعایت کنند زیرا آن‌ها اسوه جوانان هستند؛ امیدواریم تمهیداتی اندیشیده شود تا در آینده شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

او ادامه داد: هر چقدر نسبت به این موضوع بپردازیم و آن را تبدیل به جریان رسانه‌ای، کشمکش و محکوم کردن همدیگر کنیم، امور پیچیده‌تر می‌شود.
براین اساس با در نظر گرفتن ملاحظات بین‌المللی و داخلی و اصول و مبانی سیاست خارجی و رهنمود‌ها و آرمان‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری به گونه‌ای کار را انجام دهیم که مشکلی برای کشور به وجود نیاید.

تعیین تکلیف حاج‌صفی و شجاعی پس از دریافت اطلاعات تکمیلی

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن تاکید بر اینکه هنوز اظهارنظر رسمی در این راستا انجام نشده است، بیان کرد: هم‌اکنون منتظر هستیم اطلاعات کامل جمع‌آوری شده و توضیحات دو ورزشکار را بشنویم و بعد تصمیم بگیریم اما مجددا تاکید می‌شود در خصوص رویارویی مستقیم تیمی یا فردی تکلیف روشن است.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه مواردی در حوزه ورزش وجود دارد که براساس آن نامه‌ای به منظور ارائه به شورای عالی امنیت ملی تهیه شده تا تعیین تکلیف صورت بگیرد، یادآور شد: مثلا در یک مسابقه دو سرعت از هشت شرکت‌کننده، یک نفر از تیم رژیم صهیونیستی است لذا در این موارد تکلیف روشن نیست و این موارد در ورزش‌هایی مانند تیراندازی هم که رویارویی مستقیم وجود ندارد، مشاهده می‌شود.

او اضافه کرد: فدراسیون فوتبال از ابتدای چنین موضوعی آن را محکوم کرد اما تصمیم‌گیری نهایی و اظهارنظر رسمی پس از دریافت اطلاعات کامل انجام خواهد شد.

در حال بررسی حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها هستیم

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در خصوص حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها گفت: حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها می‌تواند آثار مثبت و منفی در پی داشته باشد؛ از این‌رو در حال بررسی کار‌شناسی این موضوع و در نظر گرفتن دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی و غیره هستیم تا بتوان در این راستا همگرایی مناسبی ایجاد کنیم و با اتفاق نظر از این تصمیم‌گیری دفاع کنیم.

هزینه‌های جاری استقلال و پرسپولیس ۳۰ الی ۳۵ میلیارد تومان است

سلطانی‌فر درخصوص تعیین تکلیف نظام باشگاه‌داری کشور اظهار داشت: برای تحقق این مهم کارگروه مشخصی در حوزه معاونت حقوقی تشکیل شده تا بتوانیم به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

او با اشاره به اینکه هم اکنون هزینه‌های جاری استقلال و پرسپولیس ۳۰ الی ۳۵ میلیارد تومان است و این هزینه از طریق تبلیغات و حامیان مالی فراهم می‌شود، تصریح کرد: مشکلات کنونی مربوط به بدهی‌های ۲۰ سال گذشته است زیرا هیچگاه درآمد استقلال و پرسپولیس بیش از هزینه‌شان نبوده است.

تلاش برای تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در خصوص تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی خاطرنشان کرد: این موضوع حق مسلم ورزش کشور است لذا برای تحقق آن در حاشیه دولت با رئیس رسانه ملی صحبت کرده و خوشبختانه برای تعیین تکلیف دو کارگروه تشکیل شده است، با توجه به جلسات مثبتی که نمایندگان مجلس نیز در این راستا برگزار کرده‌اند امیدواریم بتوانیم به نتیجه مطلوب در قالب برد برد دست یابیم.