عکس
سیاسی
تاریخ نشر : ۲۳:۵۸:۳۵, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

آزادسازی نرخ ارز مدنظر ما نیست

آزادسازی نرخ ارز مدنظر ما نیست

گردآوری جی نیوز : ‪ وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهمی که نیاز داریم مه است گفت: استراتژی توسعه صنعتی ایران در گذشته به عنوان یک پیش نیاز برای رسیدن به هدف ابراز شده است و در دولت خاتمی نیز در زمان وزارت جهانگیری استراتژی توسعه صنعتی ایران یک بار نوشته شده و در دوره اخیر وزارت صنعت نیز این استراتژی نوشته شده است؛ بنابراین امیدواریم که بتوانیم مه عمل را تقدیم به وزیر بعدی داشته باشیم.

محمد شریعتمداری افزود: سهم بخش خصوصی در نشاط آفرینی در اقتصاد این روزها بیش از دولت است؛ بنابراین باید به خوبی وارد میدان شوند؛ پس بهترین مه برای ارایه به بخش خصوصی پیشینه کاری ام با اتاق بازرگانی ایران است.

وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه کار دولت باید تسهیل شرایط برای بخش خصوصی باشد و کارها را به این بخش بسپارد اظهار کرد: این هدف مقدسی است و البته اذعان دارم که در این راه موفق نبوده ام؛ بنابراین برخی از وزرا کم کاری کرده اند پس نمی توان نمره قابل قبولی برای واگذاری تصدی ها از دولت به بخش خصوص بدهیم.

وی با اشاره به حضور خصولتی ها در اقتصاد ایران تصریح کرد: مهمترین هدف من در حضور اتاق بازرگانی ایران بیعت مجدد با مجموعه تشکل های بخش غیردولتی ایران بود و در آن جهت گام برمی دارم هر چقدر همراهی بیشتر باشد در این عرصه موفق‌تر خواهم بود و اگر بخش خصوصی کمتر کمک کند کارنامه من ضعیف‌تر خواهد بود پس به تمنای کمک از بخش خصوصی به اتاق ایران آمده ام تا مشکلات را بردارم.

شریعتمداری گفت: اسناد بالادستی فراوانی داریم؛ به نحوی که از مقررات خفه شده ایم درحالیکه هنوز جوهر امضای رئیس مجلس نگذشته اصلاحیه در کمیسیون های مجلس در حال طرح است؛ نمونه آن هم قانون مالیات های مستقیم تا اصلاحیه قانون مالیاتی است.

وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت با اشاره به قانون مه ششم توسعه گفت: این قانون در حوزه صنعت معدن و تجارت بسیار غنی است و ۴۴ تکلیف نیز در ستاد اقتصاد مقاومتی به این حوزه ابلاغ شده است که باید برای انجام آن گام برداشت؛ پس در چارچوب قوانین موجود باید حرکت کنیم؛ لذا در چارچوب این اسناد و قوانین مه خود را تقدیم مجلس کردم.

وی افزود: اگر بخواهیم به تشویق صادرات و تنبیه واردات ادامه دهیم کار پیش نمی رود چراکه در دنیا نیز این طور نیست و شش کشور اول دنیا در حوزه صادرات همان کشورهایی هستند که در حوزه واردات هم پیشرو ...

...
است هر چه تولید قابل رقابت در کشوری وجود داشته باشد آینده آن کشور هم در جهت حفظ ارزش پول ملی روشن تر است؛ پس کنترل نرخ ارز فقط فنر را متراکم می کند و اگر هم پرید حل مشکل آن از دست ما خارج می شود.

وی اظهارداشت: آزادسازی نرخ ارز مدنظر ما نیست؛ هیچ جای دنیا نیز این اتفاق رخ نمی دهد؛ بنابراین صادرکننده نباید از صادراتش ضرر کند.
در چهارماهه ابتدای امسال کاهش صادرات رخ داده است و اگر باز هم نرخ ارز تثبیت شود این کاهش صادرات بیشتر خواهد شد.
البته برای این کار هم باید مه داشت.

شریعتمداری گفت: الان هم اگر در مسئولیت قرار گیرم در شورای پول و عتبار در زمینه رقابتی شدن نرخ ارز فریاد خواهم زد البته باید بخش خصوصی نیز حمایت کند؛ همانطور که بخش خصوصی باید صدایش در مجلس و سایر دستگاههای دولتی شنیده شود.

به گفته شریعتمداری بضاعت فکری و توانمندی دولت از نفت و معادن در مالکیتش تاب برداشتن این سنگ بزرگ را ندارد و باید در این زمینه به هم دیگر کمک کرد؛ پس اگر جایگاه خود را به خوبی بشناسیم حتما می توانیم موفق باشیم؛ در حالیکه هیچ کشوری که موفق شده چیزی از ایران بالاتر نداشته است؛ اما نظم و مه مهمترین نیاز رسیدن به این تحولات بوده است که تامین شده است.

وی اظهار داشت: نظارت و پیگیری برای تحقق اهداف بسیار مهم است که متاسفانه ایرانی ها در این زمینه موفق نبوده اند.
البته نعمت زاده نیز پیر صنعت است و در این حوزه استخوان خورد کرده است.
ایشان همواره همراه دولت خواهند داشت و مسئولیت های سنگینی را در دولت دوازدهم به دوش خواهند کشید.

شریعتمداری با بیان اینکه نعمت زاده مسائل صنعت پتروشیمی را به خوبی منعکس می کرد گفت: به نفع ایشان بود که برای محصولات مختلف پتروشیمی که اکثرا انحصاری بود حواله بکشند؛ اما تلاش داشت که سهمیه بندی را بردارند و حواله از میان برداشته شده و آزاد به دست مردم برسد.

وی اظهار داشت: حضور بخش خصوصی می تواند هماهنگ کننده اعضای دولت با هم باشند؛ این در حالی است که باید بخش خصوصی در قانونگذاری نیز مشارکت جدی داشته باشد و به جای اینکه بگویید وزرا در کمیسیون ها شرکت نمی کنند؛ بروید به دنبال اینکه آنها به دنبال حضور در کمیسیون های بخش خصوصی باشند.

شریعتمداری گفت: در زمینه مشوق ها و حمایت ها اگر از یک طرف نرخ ارز را ثابت نگاه داریم و مشوق ها را نیز تعطیل کنیم نمی توان کار را پیش برد؛ همان سالها که وزیر بازرگانی بودم ۱۰۰۰ میلیارد تومان مشوق ...

...
آن به این راحتی امکان پذیر نبود.
 

به گفته وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت همه باید مکلف شوند که در مه زمان بندی تولید شوند؛ بنابراین در ایران باید برندهای بزرگ حضور یابند و البته دولت نیز موانع را از سر راه بردارد؛ آنگاه صادرات نیز عملی تر خواهد بود.

وی افزود: مشوق های مالیاتی در دنیا عمل می شود اما ما هنوز آن را کشف نکرده ایم.
اگر طرح شانزده هزار میلیارد تومان برای حمایت از تولید با نظارت عالی به نحو احسن اجرایی شود کارگشا خواهد بود؛ در حالیکه نیاز کشور ۲۳۰ هزار میلیارد تومان است.
البته این کارها اشتغال جاری را حفظ می کند و نه اشتغال جدید ایجاد می نماید؛ البته مسکن خوبی است و باید نظارت شود.

شریعتمداری از مذاکره با بدهکاران ارزی بانک مرکزی در زندان اوین گفت: جرم آنها این بود که ارز آنها را مافیای آنها خورده بود و نتوانسته بودند به پیمان خود با بانکها عمل کنند؛ بنابراین قاچاقچی ارزی شناخته شده بودند؛ بنابراین با کمک قوه قضاییه توانستیم مشکل آنها را حل کنیم؛ بنابراین اتاق های کشور در سراسر کشور کلاهبرداران را می شناسند و می توانند کمک کنند.

وی در خصوص انتزاع و ادغام نیز گفت: مواردی اکنون در دستور کار است که می خواهیم از بخش دولتی و خصولتی پس بگیریم.
بنابراین اگر واگذاری صورت گرفته است باید آن را اصلاح کنیم.
اگر چابک باشیم می توانیم کار را پیش برده و چند وزارتخانه دیگر را هم در وزارتخانه های فعلی تجمیع کنیم.

شریعتمداری گفت: طیب نیا از برادران ارزشمند در حوزه اقتصاد بود که امیدواریم از حضور ایشان در مجموعه دولت استفاده شود اما کرباسیان مدیر بسیار جدی است و توانمندی خود را به اثبات رسانده است بنابراین با توانی که وی دارد می تواند وزارتخانه را پویاتر کند؛ البته هماهنگی ما اکنون با وزیر پیشنهادی صنعت بسیار بالا است و دوازده سال کار مشترک در کارنامه ما به ثبت رسیده است؛ بنابراین یکی از هماهنگ ترین تیم را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه دنیا با کارت اعتباری معیشت مردم را تامین می کند؛ در حالیکه آقای نعمت زاده ۵ بار دورخیز کرد که از این داستان عبور کند ولی هنوز آن چیزی که باید در حوزه کارت اعتباری رخ نداده است گفت: در حوزه رایزنان بازرگانی راه را اشتباه رفته ایم بیست سال پیش این حرفها را تکرار کرده ام اما هنوز متاسفانه اجرایی نشده است.
بنابراین باید تلاش کنیم که روندها را اصلاح کنیم.

شریعتمداری گفت: از سیخ و سه پایه تا هواپیما و کشتی را می خواهیم تولید کنیم در حالیکه این طور نمی شود کار کرد.
البته این ها مفاهیمی نیست که راجع به آن شک داشته باشیم بلکه باید هر مانعی را کنار زد.