عکس
تاریخ نشر : ۱۴:۳۴:۲۴, ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

خطر سیگارهای الکترونیکی کمتر از سیگارهای معمولی نیست

خطر سیگارهای الکترونیکی کمتر از سیگارهای معمولی نیست

گردآوری جی نیوز : ‪ کارشناسان دانشگاه ویرجینای غربی در تازه‌ترین تحقیقات خود دریافتند تصور اینکه سیگارهای الکترونیکی در مقایسه با سیگارهای معمولی کمتر آسیب می‌زنند کاملا غلط است و آنها به یک اندازه برای بدن مضر هستند؛ تنها یک پُک از سیگار الکترونیکی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی را افزایش می‌دهد. 

بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته‌ محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که سیگار الکترونیکی در موش‌ها باعث آسیب به ریه شده و احتمال عفونت ریوی را در آنها افزایش داده است.

نتیجه یک مطالعه دیگر نیز نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی ریه‌ها را مسموم می‌کنند اثربخشی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهند و موجب تحریک فعالیت باکتری‌ها می‌شوند که در نتیجه میکروب‌ها را به صورت بالقوه کشنده‌تر می‌کنند.

این تحقیقات ثابت می‌کند که فرضیه زیان‌بار نبودن سیگارهای الکترونیکی کاملا اشتباه است و مصرف آن می‌تواند به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حتی سکته قلبی را افزایش دهد لذا باید مانع تبلیغاتی شد که نوجوانان دبیرستانی و حتی کوچک‌تر را تحریک به استفاده از این نوع سیگارها می‌کنند.

طبق گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی برای کودکان و نوجوانان بسیار مضر است و باعث مسمومیت آنان می‌شود.

نیکوتین مایع موجود در سیگار الکترونیکی از طریق چشم و پوست کودکان و نوجوانان جذب می‌شود و عوارض جانبی مانند استفراغ حالت تهوع بیش فعالی احساس گرگرفتگی سرگیجه تپش قلب و سوزش چشم را در آنها ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/