عکس

اگر آیفون، آی‌پد یا آیپادتاچ خود را گم کرده یا دستگاهتان به سرقت رفت، می‌توانید اقداماتی را برای یافتن دستگاه خود انجام دهید. البته لازم است پیش از آن، از راه‌هایی که
تاریخ نشر : ۱۴:۰۵:۵۲, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

امیرالمومنین(ع) حق‌محور و در کلام خود متجلی است

گردآوری جی نیوز : ‪ مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه با حضور معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی برگزار شد.

بر اساس این گزارش مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور رئیس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه صبح امروز پنج‌شنبه ٢٦ مردادماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
امیرالمومنین(ع) حق‌محور و در کلام خود متجلی است

این مراسم که با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد وی در بخشی از پیام خود نسبت به برگزاری این دوره اظهار کرد: مقدم شما مهمانان و بزرگواران را گرامی می‌دارم و از خدای سبحان مسئلت داریم امت اسلامی را در سایه قرآن و عترت از کامیابی دنیا و آخرت بهره‌مند بدارد.

وی با اشاره به بحث وجود علی‌بن ابی‌طالب(ع) در نهج‌البلاغه گفت: نهج‌البلاغه کتاب علی‌بن ابی‌طالب(ع) است نه آن طوری که معلم‌ها کتابی دارند کاتبان مکتوب می‌کنند و یا افراد عادی که دست به قلم می‌برند این‌ها اثری جز تالیف و تصنیف ندارند و ثمری جز سخنرانی نخواهند داشت اما علی(ع) وقتی سخن می‌گوید در کلامش تجلی دارد علی‌بن ابی‌طالب(ع) در خطبه‌ها و کلام خود تجلی پیدا کرده است.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: امیرالمونین(ع) خلیفه راستین رسول گرامی و خلیفة‌الله است خلیفةالله پیام الهی را می‌رساند و نه حرف خود را.
حضرت در وصف قرآن می‌فرمایند: «فتجلّي لهم سُبحانه في كتابه من غير أن يكونوا رأوه: خدای سبحان کاتب قرآن و یا مولف قرآن نیست بلکه در کلامش تجلی پیدا کرده است».
توقع بر آن است که مفسران آن متکلم را را در کلام و صاحب کتاب را در کتابش ببینند آنها متکلم را ندیده‌اند در حالی که توقع شهود رویت است.

وی در پیام خود گفت: علی(ع) قرآت ناطق است دیگران اگر بخواهند نهج‌البلاغه را تفسیر و تدریس کنند باید علی را در کلامش ببینند کسی که مانند علی(ع) است توانایی دارد جهان تکوین و جوامع انسانی را از نظر دین و مکتب به خوبی تبیین کند زیرا علی(ع) در سفر چهارم از اسفار اربعه (سفر من الخلق الی الحق) به سر می‌برد.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: امیرالمومنین(ع) انسانی است که همراه با سیر و سلوک اسماء الهی را به خوبی شناخت و مظهر آنها شد و از طرف خدا مسئولیتی دارد که در سایه نبوت انجام می‌گیرد و با لباس خلق با جهان صحبت می‌کند.

وی گفت: حضرت اگر در تبیین زمین قبل و بعد از دنیا سخن می‌گوید به حق می‌گوید زیرا علی مع‌الحق است.
وجود امیرالمونین(ع) چون به حق سفر می‌کند حق محور است و تکوین را به خوبی تبیین می‌کند.
چنین انسان کاملی مشهود ماست و در کلامش تجلی پیدا کرده مسلمانان این وظیفه را دارند که پیام حق را به جهانیان برسانند.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: وجود مبارک امیرمومنان(ع) حق‌محور است تکوین را به خوبی تحلیل می‌کند.
در نظام تشریح هم سعی می‌کند عقل و عدل را در جامعه زنده کند؛ هم جامعه را با فرهنگ عقلانی آشنا کند علوم الهی را به جامعه منتقل کند و هم عدل الهی را در جامعه گسترش دهد.

وی گفت: امیدواریم همگان به جایی برسند که معارف وحیانی را در نهج‌البلاغه کاملا مشاهده بکنند تا برسد به آن منافع اجتماعی و منافعی است که نسبت به آن مطالب معقول درجه اول در درجه دوم و سوم قرار دارد.
خدایا این عزیزان را این مهمانان را مشمول عنایت ولیت قرار بده! جامعه اسلامی را از توفیقی برخوردار بفرما که معارف نهج‌البلاغه را بفهمند اولا و ایمان بیاورند ثانیا و عمل بکنند ثالثا و به دیگران منتقل بکنند رابعا به امید استجابت این ادعیه.