عکس

مسعود پزشکیان با بیان اینکه کسری اعتباراتی که در حوزه سلامت وجود دارد ارتباطی با اعمال تحریم‌ها ندارد، گفت: دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما به طور غیرمستقیم
عکس
تاریخ نشر : ۱۴:۰۵:۵۲, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

امیرالمومنین(ع) حق‌محور و در کلام خود متجلی است

گردآوری جی نیوز : ‪ مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزشی تربیت مربی نهج‌البلاغه با حضور معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی برگزار شد.

بر اساس این گزارش مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور رئیس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه صبح امروز پنج‌شنبه ٢٦ مردادماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
امیرالمومنین(ع) حق‌محور و در کلام خود متجلی است

این مراسم که با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد وی در بخشی از پیام خود نسبت به برگزاری این دوره اظهار کرد: مقدم شما مهمانان و بزرگواران را گرامی می‌دارم و از خدای سبحان مسئلت داریم امت اسلامی را در سایه قرآن و عترت از کامیابی دنیا و آخرت بهره‌مند بدارد.

وی با اشاره به بحث وجود علی‌بن ابی‌طالب(ع) در نهج‌البلاغه گفت: نهج‌البلاغه کتاب علی‌بن ابی‌طالب(ع) است نه آن طوری که معلم‌ها کتابی دارند کاتبان مکتوب می‌کنند و یا افراد عادی که دست به قلم می‌برند این‌ها اثری جز تالیف و تصنیف ندارند و ثمری جز سخنرانی نخواهند داشت اما علی(ع) وقتی سخن می‌گوید در کلامش تجلی دارد علی‌بن ابی‌طالب(ع) در خطبه‌ها و کلام خود تجلی پیدا کرده است.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: امیرالمونین(ع) خلیفه راستین رسول گرامی و خلیفة‌الله است خلیفةالله پیام الهی را می‌رساند و نه حرف خود را.
حضرت در وصف قرآن می‌فرمایند: «فتجلّي لهم سُبحانه في كتابه من غير أن يكونوا رأوه: خدای سبحان کاتب قرآن و یا مولف قرآن نیست بلکه در کلامش تجلی پیدا کرده است».
توقع بر آن است که مفسران آن متکلم را را در کلام و صاحب کتاب را در کتابش ببینند آنها متکلم را ندیده‌اند در حالی که توقع شهود رویت است.

وی در پیام خود گفت: علی(ع) قرآت ناطق است دیگران اگر بخواهند نهج‌البلاغه را تفسیر و تدریس کنند باید علی را در کلامش ببینند کسی که مانند علی(ع) است توانایی دارد جهان تکوین و جوامع انسانی را از نظر دین و مکتب به خوبی تبیین کند زیرا علی(ع) در سفر چهارم از اسفار اربعه (سفر من الخلق الی الحق) به سر می‌برد.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: امیرالمومنین(ع) انسانی است که همراه با سیر و سلوک اسماء الهی را به خوبی شناخت و مظهر آنها شد و از طرف خدا مسئولیتی دارد که در سایه نبوت انجام می‌گیرد و با لباس خلق با جهان صحبت می‌کند.

وی گفت: حضرت اگر در تبیین زمین قبل و بعد از دنیا سخن می‌گوید به حق می‌گوید زیرا علی مع‌الحق است.
وجود امیرالمونین(ع) چون به حق سفر می‌کند حق محور است و تکوین را به خوبی تبیین می‌کند.
چنین انسان کاملی مشهود ماست و در کلامش تجلی پیدا کرده مسلمانان این وظیفه را دارند که پیام حق را به جهانیان برسانند.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: وجود مبارک امیرمومنان(ع) حق‌محور است تکوین را به خوبی تحلیل می‌کند.
در نظام تشریح هم سعی می‌کند عقل و عدل را در جامعه زنده کند؛ هم جامعه را با فرهنگ عقلانی آشنا کند علوم الهی را به جامعه منتقل کند و هم عدل الهی را در جامعه گسترش دهد.

وی گفت: امیدواریم همگان به جایی برسند که معارف وحیانی را در نهج‌البلاغه کاملا مشاهده بکنند تا برسد به آن منافع اجتماعی و منافعی است که نسبت به آن مطالب معقول درجه اول در درجه دوم و سوم قرار دارد.
خدایا این عزیزان را این مهمانان را مشمول عنایت ولیت قرار بده! جامعه اسلامی را از توفیقی برخوردار بفرما که معارف نهج‌البلاغه را بفهمند اولا و ایمان بیاورند ثانیا و عمل بکنند ثالثا و به دیگران منتقل بکنند رابعا به امید استجابت این ادعیه.