عکس

مسعود پزشکیان با بیان اینکه کسری اعتباراتی که در حوزه سلامت وجود دارد ارتباطی با اعمال تحریم‌ها ندارد، گفت: دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما به طور غیرمستقیم
عکس
تاریخ نشر : ۰۰:۱۸:۵۵, ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

باید منشأ تروریسم و کسانی که آنان را تامین مالی می کنند شناسایی و معرفی کنیم

گردآوری جی نیوز : ‪

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ـ "همایش بین المللی مسلمانان و مقابله با تروریسم و افراط گرایی" با حضور شخصیت ها و علمای جهان اسلام از کشورهای مختلف در برزیل برگزار شد.

دبیرکل فدراسیون اسلامی آرژانتین یکی از سخنرانان این همایش بود که با تأکید بر لزوم همزیستی و مسالمت گفت: انسانها ناگزیر از تعامل و همزیستی با یکدیگر و با جوامع مختلف هستند.

حجت الاسلام والمسلمین شیخ فیصل مُرهِل در تعریف "همزیستی مسالمت آمیز" گفت: از تعامل بین مردم جهان بر اساس درک متقابل و تبادل منافع در زمینه های امنیت، اقتصاد و تجارت، به همزیستی مسالمت آمیز تعبیر می شود؛ لکن متأسفانه امروزه تروریسم، همزیستی بین جوامع و حتی میان اعضای یک جامعه را تهدید می کند.

عضو آرژاتینی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه کرد: ما امروز همگی از تروریسم در رنج هستیم؛ بخصوص از این نظر که تروریسم امروزی از لحاظ نیروی مخرب و برخورداری از پشتیبانی و حمایت قوی، به شکلی بی سابقه ظهور نموده است.

رئیس مؤسسه غدیر آرژانتین تأکید کرد: قبل از اینکه هر گونه عمل خشونت بار و جنایت آمیز تروریستی شکل بگیرد، یک ایده و فکر تروریستی در پشت آن وجود دارد؛ لذا وظیفه اصلی ما این است که با این ایده ها و افکار تروریست پرور و افراطی که کاملاً مغایر با روح اعتدال دین توحیدی اسلام است مقابله کنیم.
به عبارت دیگر اگر این طرز تفکر از بین برود، تروریسم هم خودبخود از بین خواهد رفت.

شیخ فیصل مُرهل بصراحت اعلام کرد: گروه های افراطی اساساً مسلمان نیستند و طرفداران این نوع تفکر، محکوم و از دایره اسلام خارج می باشند.

وی در ادامه بیان داشت: لازم است که علماء، سخنرانان، ائمه جماعات مساجد و فعالان اسلامی در سخنرانی ها و تعلیمات دینی خود به تبیین و روشنگری این نکتة مهم بپردازند که هیچ توجیهی برای استفاده از خشونت و ترور جهت نیل به اهداف سیاسی و اجتماعی و یا حتی مذهبی وجود ندارد.

این اندیشمند آمریکای لاتین همچنین به توضیح این نکته پرداخت که: پدیده افراط گرایی به مذهب خاصی محدود نمی شود ولیکن آنچه که ما در حال حاضر بیشتر با آن مواجه هستیم، تروریسم گروههای افراطی وهابی است که تفکر آنها توسط استعمار انگلیس پایه گذاری شده است.

عضو آرژاتینی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کرد: این وظیفه علمای مسلمان است که عوامل روانی و ایدئولوژیکی که موجب جذب جوانان به شرکت در ارتکاب چنین جنایاتی می شود را شناسایی و افشا نمایند و جایگزین های مثبتی برای این تهدیدات بیابند.

مرهل ادامه داد: بی تردید همزیستی صلح آمیز میان مذاهب اسلامی و حتی با پیروان سایر ادیان یک ضرورت حیاتی است.

وی در پایان گفت: درمان پدیده تروریسم و افراطی گری نیاز به روشن بینی و مهارت های خاص و همچنین کسب راهنمایی از کارشناسان در این زمینه دارد.
فعالان حوزه های دینی و اجتماعی باید در محیط مدرسه، خانواده، رسانه و سایر حوزه ها یکدیگر را در این رابطه کمک کنند.

"همایش بین المللی مسلمانان و مقابله با تروریسم و افراط گرایی" روز 17 مرداد 1396 در دو نوبت صبح و عصر در شهر "سائوپائولو"ی برزیل برگزار شد.

..................................
پایان پیام/ 101