عکس
اقتصادي
تاریخ نشر : ۲۰:۱۱:۳۶, ۲۰ مهر ۱۳۹۶

چرا نرخ ارز در دولت‌های دوم افزایش می‌یابد؟

گردآوری جی نیوز : ‪ روند رو به رشد نرخ دلار از مرداد ماه سال جاری آغاز و بلاخره در روزهای اخیر به کانال 4 هزار تومان وارد شد.
اگر به روند نرخ دلار در چهل سال اخیر نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که به صورت مرتب این نرخ افزایش یافته و تقریبا روند رو به رشد نرخ ارز در دولت های دوم سرعت بیشتری گرفته است.
سئوالی که در اینجا مطرح  است این است که چرا روند رو به رشد نرخ دلار در دولت های دوم سرعت بیشتری می گیرد و ارزش پول ملی در دولت های دوم تضعیف می شود؟
به گزارش اقتصادی، در روزهای اخیر نرخ دلار از مرز چهار هزار تومان گذشت و تحلیل ها پیرامون این قضیه بسیار زیاد بوده است.
عوامل مختلفی در این زمینه دخیلی بوده اند و برای اینکه دید این اتفاق چرا رخ داده است باید به حدود دو ماه قبل یعنی مرداد ماه 1396 باز گردیم؛ زمانی که نرخ دلار شروع به رشد کرد و کانال های 3700، 3800 و 3900 تومان را در نوردید و بلاخره در ساعت 11 مهرماه 1396 از نرخ 4 هزار تومان عبور کرد و به بالای این قیمت نقل مکان کرد.
هر چند این نرخ در دی ماه سال گذشته نیز مشاهده شده بود اما دلیل رسیدن نرخ دلار به بالای 4 هزار تومان در زمان کنونی بسیار متفاوت تر از دلیل آن در دی ماه سال گذشته بوده است.
در دی ماه سال گذشته عمده دلیل نقل مکان نرخ دلار به بالای 4 هزار تومان نزدیک شدن به پایان سال میلادی و افزایش میزان تقاضای دلار بود اما امسال این اتفاق چند ماه زودتر رخ داد و نمی توان دلیل آن را نزدیک شدن به پایان سال میلادی دانست.
در مطلبی که در روز 18 مهر 1396 در تارنمای اقتصادی با عنوان "آیا دلار در کانال ۴ هزار تومان باقی خواهد ماند؟" به دلایل اصلی این افزایش اشاره شد و گفته شد که یکی از دلایل اصلی، تعدیل نرخ ارز –دست کم به میزان تورم داخلی و خارجی- می باشد و عمده این کار نیز برای کاهش دادن میزان واردات و افزایش میزان صادرات و به گفته مسئولین در حمایت از تولید ملی است. 
نمودار زیر روند نرخ دلار در حدود 40 سال اخیر را نشان می دهد و با نگاهی به این روند به این نتیجه خواهیم رسید که روند افزایش نرخ دلار همواره صعودی بوده است و رشد نرخ دلار در دولت های دوم عمدتاً بیشتر بوده است.
دلیل این موضوع چیست و چرا دولت ها در دوره دوم خود عمدتاً دست به تضعیف پول ملی می زنند؟
چرا نرخ ارز در دولت‌های دوم افزایش می‌یابد؟چرا نرخ ارز در دولت‌های دوم افزایش می‌یابد؟
برای پاسخ به سئوال فوق باید در ابتدا روند نرخ تورم در چهل سال اخیر را مورد بررسی قرار دهیم.
نمودار زیر این روند را نشان می دهد.
چرا نرخ ارز در دولت‌های دوم افزایش می‌یابد؟
همان گونه که ملاحظه می شود تقریباً در چهار ساله دوم دولت ها نیز با نرخ های تورم بالاتری رو به رو هستیم.
با کنار هم قرار دادن افزایش نرخ دلار و افزایش نرخ تورم در دولت های دوم به این نتیجه می رسیم که دولت ها در دوره اول خود با توجه به اینکه نیازمند رای مردم برای دوره دوم می باشند سعی می کنند با کنترل نرخ دلار، موجب افزایش نرخ تورم نشوند و تغییری در قدرت خرید مردم ایجاد نکنند.
به محض رای آوردن و قرار گرفتن در مسند قوه اجرایی، دولت ها به این نتیجه می رسند که نمی توانند با افزایش بهره وری رشد و رونقی را در تولید ایجاد کنند، پس به سراغ افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی می روند تا با ایجاد تورم سوری، رونق و رشدی را ایجاد کنند و بتوانند با این شیوه از بحران ناکارآمدی عبور نمایند.