1 جی نیوز - جزییات کلاهبرداری میلیاردی شرکت سامان گستران دوران کلاهبرداری میلیاردی با وعده‌ وام کلان کم‌بهره
عکس
تاریخ نشر : ۱۵:۲۶:۵۲, ۳ مهر ۱۳۹۵

جزییات کلاهبرداری میلیاردی شرکت سامان گستران دوران کلاهبرداری میلیاردی با وعده‌ وام کلان کم‌بهره

جزییات کلاهبرداری میلیاردی شرکت سامان گستران دوران کلاهبرداری میلیاردی با وعده‌ وام کلان کم‌بهره

گردآوری جی نیوز : ‪ اردیبهشت ماه سال 1395 در پی وقوع شکایت‌های مشابه تعدادی از شهروندان با موضوع کلاهبرداری توسط یک شرکت خصوصی که با انتشار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار مدعی اعطای وام چند صد میلیون تومانی در کمترین زمان ممکن و دیگر شرایط مناسب جهت دریافت تسهیلات مالی شده بود پرونده‌ای در این خصوص تشکیل و به دستور بازپرس شعبه شانزدهم دادسرای ناحیه 4 تهران پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با ارجاع پرونده به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ با ده‌ها مالباخته‌ای روبه‌رو شدند که تمامی آنها با مراجعه به شرکتی تحت عنوان «سامان گستران دوران» قصد دریافت وام‌های چند صد میلیون تومانی را داشته‌اند که توسط مدیر این شرکت به نام «فرهاد.ک» مورد کلاهبرداری‌های چند ده میلیون تومانی قرار گرفتند.

یکی از مالباختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از طریق آگهی روزنامه کثیرالانتشار با شرکتی به نام «سامان گستران دوران» آشنا شدم که مدعی پرداخت «وام آزاد» به ازای دریافت 10 درصد میزان وام درخواستی در قالب کارمزد شده بود.
زمانی‌که به دفتر این شرکت در میدان تجریش مراجعه و با مدیر آن به نام «فرهاد .
ک» در خصوص شرایط و زمان پرداخت وام صحبت کردم ایشان مدعی شدند که وام درخواستی بنده ظرف مدت زمانی دو هفته آماده خواهد شد با توجه به شرایط مناسب دریافت وام و اطمینانی که به صحبت‌های مدیر این شرکت پیدا کرده بودم مبلغ 37 میلیون تومان را برای دریافت وام 500 میلیون تومانی به این شرکت پرداخت کرده اما متأسفانه پس از آن تاکنون اقدامی در خصوص وام درخواستی و یا حداقل بازپرداخت پول بنده از سوی این شرکت انجام نشده است.

مالباخته‌ای دیگر نیز در اظهاراتی مشابه عنوان کرد: اینجانب از طریق آگهی روزنامه با شرکت سامان گستران دوران تماس گرفتم پس از گرفتن نشانی شرکت در محدوده میدان تجریش به دفتر شرکت مراجعه و با مدیر آن به نام «فرهاد .
ک» آشنا شدم.
او با ترفندهای متقلبانه و امیدوار کردنم به امور واهی اقدام به جلب اعتماد و سوء استفاده از مشکل مالی من کرد و نهایتا به بهانه وام 500 میلیون تومانی در چندین مرحله و تحت عنوان کارمزد اقدام به گرفتن 38 میلیون تومان از من کرد.
در پیگیری‌های مستمرم "فرهاد .
ک" مدعی شدند که وام من آماده است و به این بهانه یک فقره چک 500 میلیون تومانی نیز به من تحویل داده شد اما هر بار که در زمان سررسید چک وام به شعبات مختلف مراجعه می‌کردم به بنده من می‌شد که هیچ موجودی در حساب وجود ندارد.
نهایتا تصمیم به شکایت از «فرهاد.ک» و شرکت او گرفتم.

کارآگاهان اداره سیزدهم در اولین مرحله از تحقیقات خود به بررسی اساسنامه شرکت سامان گستران دوران پرداخته و اطلاع پیدا کردند که این شرکت صرفا در زمینه صادرات و واردات کالا ثبت شده و در زمینه هرگونه فعالیت مالی فاقد مجوز از سوی بانک مرکزی است.
همچنین در بررسی تراکنش مالی مدیر شرکت به نام «فرهاد .
ک» کارآگاهان موفق به شناسایی بیش از 15 حساب بانکی فاقد هرگونه تراکنش مالی قابل توجه شدند که بنابر اظهارات مالباختگان مدیر شرکت سامان گستران دوران هر بار و در پیگیری‌های مستمر آنها به بهانه آماده شدن وام اقدام به ارائه چک بانکی مربوط به این حساب‌های بانکی کرده اما در زمان سر رسید چک‌ها و با توجه به عدم امکان وصول چک‌ها اقدام به تعویض چک های غیرقابل وصول با چک‌های جدید کرده است.

با توجه به شیوه و شگرد متهم در جعل و کلاهبرداری دستگیری مدیر شرکت سامان گستران دوران در دستور کار کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان با مراجعه به دفتر شرکت در محدوده میدان تجریش اطلاع پیدا کردند که «فرهاد .
ک» مدتی است که به این محل تردد نداشته و تمامی شماره‌های تماس او نیز خاموش شده است؛ نهایتا در ادامه پیگیری‌های به عمل آمده کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که «فرهاد .
ک» در پرونده‌ای جداگانه از سوی مقام قضایی دستگیر و با صدور قرار قانونی روانه زندان شده است.

با انجام هماهنگی‌های لازم با مقام قضایی «فرهاد .
ک» ( 30 ساله ) در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
متهم پس از انتقال به اداره سیزدهم پلیس آگاهی و مواجه حضوری با ده‌ها مالباخته صراحتا به تنظیم قرارداد با آنها جهت اعطای وام‌های چند صد میلیون تومانی و کلاهبرداری به این شیوه و شگرد اعتراف کرد .

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکراستقامتی معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به شناسایی ده‌ها مالباخته در همان مراحل اولیه تحقیقات ارزش مالی پرونده تاکنون به بیش از یک میلیارد تومان رسیده که با توجه به ادامه رسیدگی به پرونده احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگان و در ادامه ارزش مالی پرونده همچنان وجود دارد.
لذا از تمامی شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و در مراجعه به شرکت سامان گستران دوران مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

​ ‬