1 جی نیوز - درآمد 5 میلیون تومانی تکدی‌گری در اصفهان 90 درصد تکدی‌گران نیازمند واقعی نیستند
عکس
تاریخ نشر : ۱۱:۲۵:۳۰, ۶ مهر ۱۳۹۵

درآمد 5 میلیون تومانی تکدی‌گری در اصفهان 90 درصد تکدی‌گران نیازمند واقعی نیستند

درآمد 5 میلیون تومانی تکدی‌گری در اصفهان 90 درصد تکدی‌گران نیازمند واقعی نیستند

گردآوری جی نیوز : ‪

مجتبی کاظمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به طرح جمع‌آوری متکدیان در ده روز گذشته اظهار کرد: این طرح تا آخر شهریور ماه به‌ صورت جدی و ضربتی در سطح شهر ادامه داشته و اجرا شد.

وی از ورود بعضی از متکدیان در پوسته شهر و نقاط پرتردد آن خبر داد و تصریح کرد: افرادی که در اصفهان به تکدی‌گری می‌پردازند غالباً اتباع بیگانه‌اند و یا از شهرهای دیگر استان یا شهرستان‌های استان‌های دیگر هستند که وقت خود را صرف این کار می‌کنند.

معاون کنترل، نظارت و پیشگیری خدمات شهری شهرداری اصفهان درباره گرایش اتباع بیگانه به تکدی‌گری گفت: اینکه تبعه خارجی به خود زحمت می‌دهد از کشور خود با خانواده به حاشیه اصفهان با بدترین وضعیت نقل‌ مکان کند و خود و خانواده را به امر تکدی‌گری در شهر بردارد به علت حمایتی است که از سوی مردم برای آن‌ها انجام می‌شود.

* 90 درصد از تکدی‌گران نیازمند واقعی نیستند

وی بالای 90 درصد از این افراد را نیازمند غیرواقعی برشمرد و افزود: مردم باید آگاه شوند افرادی که به‌ عنوان نیازمند در شهر به تکدی‌گری می‌پردازند جز تن‌پرورانی که تکدی‌گری را به‌عنوان شغل و حرفه انتخاب کرده‌اند چیز دیگری نیستند.

کاظمی با اشاره به اینکه تکدی‌گری در آموزه‌های دینی نیز مورد مذمت واقع‌ شده بیان کرد: حمایت از فقرا و نیازمندان در آیات و روایات نیز مورد اشاره قرار گرفته است، ولی الزاماً نیازی نیست که هر فرد تکدی‌گری خود را به‌ مانند نیازمندان نشان می‌دهد دستگیر کنیم چرا که نیازمند واقعی به سبب آبروی خود در سایه است.

این مسؤول از استفاده کودکان در تکدی‌گری گفت و خاطرنشان کرد: این افراد برای آنکه بتوانند به اهداف خود و پول بیشتری برسند با اجاره و یا دزدیدن کودکان به تحت تأثیر قرار دادن احساسات و عواطف مردم می‌پردازند.

*درآمد 5 میلیونی تکدی‌گران از فعالیت 4 ساعته در روز

معاون کنترل، نظارت و پیشگیری خدمات شهری شهرداری اصفهان درآمد خوب تکدی‌گری در سطح شهر خبر داد و اظهار کرد: امروز بعضی از تکدی‌گران سطح شهر با 3 تا 4 ساعت کار در روز به‌ راحتی در ماه بالای 5 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند.

وی تکدی‌گری را جرم خواند و افزود: هم تکدی‌گران و هم افرادی که آن‌ها را دور هم جمع می‌کنند طبق قانون مجرم هستند و بر طبق وظیفه‌ای که شهرداری‌ها دارند باید آن‌ها را جمع‌آوری کنند.

کاظمی کمک مردم به تکدی‌گران را عامل انگیزه این افراد دانست و تصریح کرد: حضور مشغولان به تکدی‌گری در شهر که بالای 90درصد از تکدی‌گران را تشکیل می‌دهند عاملی برای تبدیل این عمل به‌نوعی شغل و حرفه شده است.

*حمایت مادی و معنوی مردم از روی احساسات  نوع دوستی عامل تشکیل باندهای تکدی‌گر

وی حمایت مادی و معنوی مردم را عاملی برای تشکیل باندهای تکدی‌گری خواند و اظهار کرد: امروز شاهد تشکیل باندهای مدیریت‌شده تکدی گری هستیم که تاکنون چهار باند از آن‌ها را شناسایی کردیم ولی قطعاً تعداد این باندها بیشتر از این است.

معاون کنترل، نظارت و پیشگیری خدمات شهری شهرداری اصفهان از جلوگیری مردم برای جمع‌آوری تکدی‌گران از سوی مأموران شهرداری گفت و عنوان کرد: این افراد با برانگیختن احساسات و عواطف مردم کار را به‌ جایی رسانده‌اند که مردم برای جلوگیری از جمع‌آوری آن‌ها با مأموران درگیر می‌شوند و کمک به فرار آن‌ها می‌کنند.

این مسؤول افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند، شهرداری پس از جمع‌آوری این افراد قصد دار زدن یا محاکمه این افراد را دارد در صورتیکه این افراد پس از جمع‌آوری به مرکز فضیلت بهزیستی برده می‌شوند و در آنجا مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

*98 درصد تکدی‌گران و دست‌فروشان زن و بچه هستند

کاظمی در خصوص دست‌فروشان سر چهارراه‌ها نیز گفت: این افراد که اکثراً از یکی از شهرهای شرقی آمده‌اند غالباً هم به گل‌فروشی مشغول هستند به‌ نحوی‌ که مرد خانواده یا در خانه در حال استراحت است یا مشغول به خرید و فروش مواد مخدر و زن و بچه‌های آن‌ها نیز در سر چهار راه‌ها مشغول به دست‌فروشی هستند.

وی تصریح کرد: 98 درصد تکدی گران اتباع خارجی و گل‌فروشان سر چهارراه‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

معاون کنترل، نظارت و پیشگیری خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اجرایی شدن طرح برخورد با تکدی گران سطح شهر خاطرنشان کرد: در پنج ماهه ابتدای سال توانستیم 665 نفر را جمع‌آوری کنیم که با فعال شدن این طرح تاکنون 200 نفر را شناسایی و جمع‌آوری کردیم.

*شناسایی و جمع‌آوری 4 باند تکدی‌گر در سطح شهر

وی از پلمپ چند خانه محل اسکان تکدی‌گران خبر داد و گفت: پس از شناسایی این چهار باند، چند دستگاه خودرو نیز که برای حمل تکدی‌گران به مناطق مختلف شهر در نظر گرفته‌ شده بود توقیف شد.

معاون کنترل، نظارت و پیشگیری خدمات شهری شهرداری اصفهان در پایان توصیه کرد: امیدواریم که کمک‌های مردم به سمتی برود که با مأموران شهرداری همکار کنند و جلوی باندبازی شدن تکدی‌گری را در سطح شهر بگیرند.

انتهای پیام/63075/ق40

​ ‬