1 جی نیوز - برداشت "شوکه" از درختان بلوط غیرقانونی است
عکس
عکس
تاریخ نشر : ۱۱:۲۹:۳۱, ۶ مهر ۱۳۹۵

برداشت "شوکه" از درختان بلوط غیرقانونی است

برداشت "شوکه" از درختان بلوط غیرقانونی است

گردآوری جی نیوز : ‪

پرویز کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار در کرمانشاه از برداشت و بهره‌برداری از درختان بلوط توسط افراد سودجو در سطح استان کرمانشاه خبرداد و اظهار داشت: این افراد سودجو عمل بهره‌برداری را با چیدن میوه‌ها با پیاله‌ها و معمولاً اکثر اوقات با قطع سرشاخه و شاخه‌های بلوط انجام می‌دهند که این عمل خود باعث آسیب به درخت و همچنین تخریب جنگلهای بلوط استان می‌شود.

رئیس اداره جنگل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در این اواخر شاهد سرشاخه زنی درختان بلوط در منطقه ثلاث باباجانی توسط افراد سودجو بودیم گفت: قصد این افراد بهره‌برداری و عمل‌آوری از دانه‌های ریز و درشت شهد مانند و شیرینی است که بر روی پیاله و میوه‌های بلوط تشکیل می‌شود و بعد از عمل‌آوری، ‌شوکه به صورت شهد تقریباً غلیظی به رنگ قهوه‌ای در می‌آید.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت از منابع طبیعی در حال رسیدگی به پرونده‌های برخی از این افراد متخلف و سودجو در شهرستان ثلاث باباجانی است، عنوان کرد: برخی از این افراد پس از تکمیل پرونده به دادگاه معرفی شده‌اند و مراجع ذیصلاح با این افراد متخلف به‌طور جدی برخورد خواهند کرد.

وی مساحت جنگلهای استان را 537 هکتار اعلام و بیان کرد: شهرستانهای جنوبی و غربی استان از جمله شهرستان پاوه و گیلانغرب دارای بیشترین سطح جنگل‌ها هستند.

شوکه موادی با طعم نسبتاً شیرین است که بر اثر فعالیت حشرات بر روی گیاهان ترشح می‌شود که این ماده قبل از بهره‌برداری و عمل‌آوری به‌صورت دانه‌های ریزودرشت شهد مانند و شیرین است که بر روی میوه‌های بلوط تشکیل می‌شود.
بهره‌برداری از این ماده را با چیدن میوه‌ها با پیاله‌ها و در اکثر اوقات با قطع شاخه‌های بلوط انجام می‌دهند که این عمل تخریب جنگل‌های بلوط را در پی دارد.
شوکه پس از عمل‌آوری ‌به صورت شهد تقریباً غلیظی به رنگ قهوه‌ای تیره مشابه با شیره انگور در می‌آید.

انتهای پیام /