1 جی نیوز - نیاز به ۲۹ میلیون فرصت شغلی
عکس
تاریخ نشر : ۱۱:۲۹:۴۴, ۶ مهر ۱۳۹۵

نیاز به ۲۹ میلیون فرصت شغلی

نیاز به ۲۹ میلیون فرصت شغلی

گردآوری جی نیوز : ‪ نیاز به ۲۹ میلیون فرصت شغلی به گزارش گروه اقتصاد " رویکرد "، هر چند وزیر کار می‌گوید بیکاری هضم شده است، اما با وجود ایجاد سالانه ۷۰۰ هزار فرصت شغل جدید باز هم بیکاری در راس مشکلات اقتصادی کشور قرار دارد و برآورد‌ها نشان می‌دهد در سال‌های نه چندان دور معضل بیکاری چنان شدت و حدتی می‌یابد که باید از آن به عنوان بحران یاد کرد.
هر چند در دهه‌های اخیر «رفع بیکاری» همواره پای ثابت شعار‌های انتخاباتی بوده است، اما کمتر دولتی توانسته این معضل اساسی را رفع کند و در مواردی دولت‌ها با اتخاذ سیاست‌های نادرست اقتصادی به حجم جمعیت بیکار کشور افزوده‌اند.
دولت یازدهم مدعی است بیکاری را ولو ناچیز کاهش داده است.
اکنون نرخ بیکاری کمی بیشتر از ۱۰ درصد اعلام می‌شود، اما باید در این مورد به چند مساله مهم توجه داشت.
اولین مساله تعداد جمعیت فعال در ایران است که به نسبت جمعیت پایین گزارش می‌شود.
از طرف دیگر، بیکاری جوانان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان، بسیار بیشتر از میانگین جهانی است.


روز گذشته دبیرکل مجمع متخصصان ایران با اشاره به بحران بیکاری موجود در کشور گفت: تا سال ۱۴۰۰ باید حدود ۲۹ میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد کنیم.
بنابراین می‌توانیم تا زمانی که تئوری دولت کوچک فراهم شود اقدام به ایجاد سازمان دانش‌آموختگان دانشگاهی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری و صدور شناسنامه بیکاری برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و بیکاران کشور کنیم.
در حال حاضر حدود ۱میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار داریم که می‌توانیم تمام شرکت‌های خصوصی را ملزم کنیم تا متناسب با اهداف و نیازهایشان از افراد جویای کار فارغ التحصیل بهره‌مند شوند.
جمعیت فعال کشور تا سال ۱۴۰۰ به ۶۱ میلیون نفر می‌رسد و برای کنترل بیکاری باید ۲۹ میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم.
با سازماندهی، نظارت و سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی می‌توانیم مقدمات دولت کوچک را فراهم کنیم.


به گزارش تسنیم، خسرو نصیری زاده با بیان اینکه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی یک معضل اساسی در کشور است عنوان کرد: تشکیل سازمان دانش آموختگان دانشگاهی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری و صدور شناسنامه بیکاری برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و بیکاران کشور مطمئن‌ترین راهکار در حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است.


او ادامه داد: در صورت تحقق چنین سازمانی، دانش آموخته پس از پایان تحصیل جذب این سازمان می‌شود و پس از صدور شناسنامه بیکاری تا یافتن شغل مورد نظر حقوق حداقلی بیمه بیکاری را دریافت می‌کند.
در چنین طرحی تمام شرکت‌های خصوصی و نیمه دولتی ملزم هستند در راستای فعالیت شرکت خود یکی از این فارغ التحصیلان که عضو این سازمان است را جذب و استخدام کنند، در غیر این صورت دولت می‌تواند مجوز فعالیت اقتصادی آنها راباطل کند.


هضم بیکاری

همزمان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اقتصاد ما در سال‌های گذشته کوچک شده بود، گفت: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ سالانه نزدیک به ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد و همزمان شاهد بودیم که در بخش صنعت کشور در واحدهای بالای ۱۰۰ نفر در سال ۹۴ رشد منفی داشتیم.
به گزارش مهر، علی ربیعی ادامه داد: اما سهم بنگاه‌های کمتر از ۱۰ نفر در اشتغال رشد داشته است و یکی از دلایلی که ما توانستیم مساله بیکاری را در کشور هضم کنیم این بوده که بنگاه‌های خرد و کوچک در کشور سهم زیادی را در اشتغال به دست آوردند.


او در ادامه گفت: در اقتصاد کشور ایتالیا رشد اقتصادی کمتر از یک درصد بود و نرخ بیکاری جوانان به ۳۹ درصد رسید و در ایران این نرخ ۲۶ درصد است که سهم بنگاه‌ها و اصناف ۸۵ درصد در اشتغال بود.
ربیعی با بیان اینکه ۹۶ درصد از بنگاه‌های ما خرد هستند، افزود: بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی، ما نیازمند رشد اقتصادی هستیم که در آن مردم باید مشارکت کنند.
ضمن اینکه اگر به بنگاه‌های بزرگ هم توجه کنیم می‌بینیم که زنجیره تامین و توزیع آنها در قالب بنگاه‌های کوچک است.
او تصریح کرد: شاه‌کلید ایجاد اشتغال، بخش خدمات و خدمات مولد بوده است و در این بخش اصناف نقش زیادی داشتند.
ربیعی با اعلام اینکه ما در حوزه IT و گردشگری تمرکز کرده ایم، اظهار داشت: به مراکز آموزش رسمی هم روی آوردیم، اما سهم آموزش متکی به تحصیل بسیار کم است و ما در اصناف نیازمند آموزش هستیم.
او قاچاق کالا را از عوامل مهم ضربه زننده به اقتصاد دانست و گفت: صندوق سرمایه‌گذاری تعاون و بانک توسعه تعاون در خدمت اصناف است و گروه‌های مختلف می‌توانند از تسهیلات این نهادهای مالی استفاده کنند.


ربیعی درباره بازرسی اصناف خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم که بازرسی را به اصناف واگذار کنیم و آموزش‌های لازم را هم می‌دهیم و می‌توان طبق تفاهم نامه ای این وظیفه را به اتاق اصناف محول کرد.
او با تاکید بر اینکه اصناف می‌توانند در هیات‌های تشخیص نماینده داشته باشند، گفت: پنج هزار هیات تشخیص در کشور داریم که اتاق اصناف می‌تواند در آنها نماینده داشته باشد.


ربیعی با اعلام اینکه اتاق اصناف یک تبادل اطلاعات با روابط کار و تامین اجتماعی ایجاد کند، اظهار داشت: یک طرحی داریم که فعلا در مرحله پیشنهاد است، اما بر این اساس قصد داریم که با بانک رفاه مذاکره داشته باشیم تا با بهره گیری از پول بیمه بیکاری و نرخ سود ۱۸ درصد یک وام ارزان تر را برای نقدینگی بنگاه‌های کوچک فراهم کنند.
او ادامه داد: ما سالانه دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پول در حوزه بیمه بیکاری تامین می‌کنیم و طبق قانون هم باید این افراد را به بنگاه‌ها معرفی کنیم.
ربیعی گفت: باید برخی بخش‌ها را که اشتغال زایی بیشتر دارند تقویت کنیم.
او خاطرنشان کرد: من امیدوارم رشد اقتصادی در کشور به بیش از پنج درصد هم افزایش یابد.
​ ‬