جی نیوز - آیت‌الله هاشمی عنایت ویژه‌ای به سازمان انرژی اتمی داشت دستور رئیس‌جمهور برای اجرای طرح پیشران هسته‌ای
عکس
سیاسی
تاریخ نشر : ۰۱:۳۶:۲۶, ۲۳ دی ۱۳۹۶

آیت‌الله هاشمی عنایت ویژه‌ای به سازمان انرژی اتمی داشت دستور رئیس‌جمهور برای اجرای طرح پیشران هسته‌ای

آیت‌الله هاشمی عنایت ویژه‌ای به سازمان انرژی اتمی داشت دستور رئیس‌جمهور برای اجرای طرح پیشران هسته‌ای

گردآوری جی نیوز : ‪

رئیس سازمان انرژی اتمی از دستور رئیس جمهوری برای اجرای طرح پیشران هسته‌ای خبر داد.

، علی اکبر صالحیدر نشست ارتقاء ۵ دانشگاه برتر کشور در وزارت علوم گفت: پس از گذشت چهار دهه جلسه‌ای به صورت جدی در رابطه با ارتقا وضعیت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برگزار شد که بتوانند در عرصه بین‌المللی نمود داشته باشند.

وی افزود: براساس تجربه‌ای که در این چهار دهه داشتم و براساس استباط و ادراک از فعالیت‌های آکادمیک به چند نکته رسیده‌ام که می‌توانند به عنوان عنصر حیاتی در پیشبرد علمی تلقی شوند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بعد از دفاع مقدس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عنایت ویژه‌ای به سازمان انرژی اتمی داشت و این سازمان به طور مجدد احیا شد که هوشمندی و هوشیاری نسبت به این سازمان مهم بود زیرا سازمان انرژی اتمی می‌توانست ایران را از اقتدار برخوردار کند.

صالحی اضافه کرد: برای سازمان انرژی اتمی به عنوان یکی از نهادهای دولتی مقررات ویژه وضع کردند که به تأیید مقام معظم رهبری هم رساندند یعنی این سازمان یکی از نهادهای دولتی است که قانون استثنایی دارد و ما می‌توانیم تصمیم بگیریم که کجا، چقدر هزینه کنیم و چگونه نیرو استخدام کنیم و تقریباً هرکاری بخواهیم می‌توانیم انجام بدهیم که این مسئله بسیار به ما کمک می‌کند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های پیشرفته مانند دانشگاه هاروارد نیز به همین صورت اداره می‌شوند یعنی اختیار زیادی دارند که ما چنین اختیاری برای رؤسای دانشگاه‌ها می‌خواهیم.

صالحی با بیان اینکه نگاه دانشگاه‌ها باید مولد باشد، اگر نگاه هزینه‌ای باشد به جایی نمی‌رسیم، اظهار داشت: پیش از انقلاب امکانات نداشتیم و لاجرم افراد به سمت خارج از کشور می‌رفتند به طوریکه در دانشگاه MIT ۳۰ نفر بورسیه ایرانی بودند ولی حالا با تغییر نگاه هزینه‌ای به مولدی بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

صالحی افزود: مشکل بعدی این است که انتظار داریم محققان خودشان رصد کرده و مشکلات را دریابند.

معاون رئیس‌جمهور از فرمان رئیس‌جمهور برای طرح پیشران هسته‌ای خبر داد و تصریح کرد: گفته‌اند از سازمان انرژی اتمی پیشران هسته‌ای می‌خواهیم و حالا تمام سازمان بسیج شدند تا این کار را انجام دهند.

صالحی ادامه داد: تولید رادیو داروهای مورد نیاز و اجرای طرح گداخت هسته‌ای را هم از ما خواسته‌اند.

وی تاکید کرد: دولت و سازمان برنامه و بودجه می‌توانند به کمک دانشگاهیان چند پروژه محوری ملی تعریف کنند که اگر بودجه‌ها نیز ۱۰۰ درصد تخصیص یابد این پروژه‌ها اجرا می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در پروژه چشمه نور نیز دوستان زحمت کشیدند و اگر این پروژه به طور کامل اجرا شود به یک کانون برای یک حرکت عظیم ملی تبدیل می‌شود، خاطرنشان کرد: در یکی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا دیدم که درباره انفجار بزرگ Big Bang تحقیق می‌کنند تا بدانند ۱۴ میلیارد سال پیش چه اتفاقی در این انفجار رخ داد، گفتم اگر ما به مسئولان کشورمان بگوییم که چند صد میلیارد بودجه نیاز داریم تا درباره اتفاق ۱۴ میلیارد سال پیش چه اتفاقی افتاده می‌گویند باید به پزشک مراجعه کنی.

صالحی از اختصاص بودجه برای تجهیز آزمایشگاه‌ها خبر داد و ابراز داشت: قرار است بودجه‌ای به صورت دلار برای تجهیز آزمایشگاه‌ها در اختیار وزارت علوم قرار بگیرد.

به گفته وی، همچنین رشته‌های دانشگاهی نیز با توجه به نیاز کشور باید بازنگری شوند.