عکس
تاریخ نشر : ۱۲:۳۲:۱۶, ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

مطالبات مزدی کارگران پیمانکاریِ ماشین‌سازی اراک پرداخت نشد اداره کار: بررسی مشکل در دستور کار قرار دارد

مطالبات مزدی کارگران پیمانکاریِ ماشین‌سازی اراک پرداخت نشد اداره کار: بررسی مشکل در دستور کار قرار دارد

گردآوری جی نیوز : ‪

کارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک در چهار ماه گذشته هیچ مزدی دریافت نکرده‌اند.
مدیرکل کار استان مرکزی می‌گوید: طبق قرار داد، پیمانکار ملزم به پرداخت مطالبات کارگران بوده‌است.

، شماری از کارگران کارخانه ماشین‌سازی اراک از به‌ تاخیر افتادن پرداخت معوقات مزدی خود خبر می‌دهند.

این کارگران که به صورت پیمانکاری در مشاغلی همچون جوشکار صنعتی و دیگ‌های بخار مشغول کارند، نزدیک به ۶۰ نفر می‌شوند و مدعی هستند از مهرماه سال جاری تاکنون، مزدی دریافت نکردند.

آن‌ها می‌گویند از استانداری استان مرکزی درخواست دارند که به مطالبات آنها رسیدگی شود.

در همین رابطه محمدتقی‌آبایی (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) به خبرنگار گفت: غیر از کارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک، بقیه کارگران این مجموعه مشکل معوقات مزدی ندارند.

وی افزود: برای همین، تعدادی از این کارگران با مراجعه به استانداری و ثبت درخواست خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

آبایی با بیان اینکه طبق قرارداد، پیمانکار موظف بوده تا برای ۲-۳ ماه، مطالبات مزدی کارگران را بدون دریافت هرگونه وجهی از کارفرمای اصلی پرداخت کند، ادامه داد: وضعیت پیش آمده در دستور کار این اداره قرار دارد و امیدواریم که هرچه زود‌تر مشکل پیش آمده برطرف شود.

این مقام مسئول در عین‌حال از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی کار در این واحد صنعتی برای امروز (دوشنبه، ۱۶ بهمن ماه) خبر داد و گفت: جدا از این اتفاق، هم‌اکنون طرح طبقه‌بندیِ مشاغل این واحد صنعتی مورد بازنگری کامل قرار گرفته و قرار است به زودی طرح جدید در این واحد صنعتی اجرایی شود.

وی با یادآوری اینکه طبق قانون، پیمانکاران، موظفند تمامی مزایایی را که با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل به کارگران قرارداد مستقیم تعلق می‌گیرد، به کارگران پیمانکاری نیز پراخت کنند، گفت: در طرح جدید، منافع صنفی همه کارگران شاغل در ماشین‌سازی اراک پیش بینی‌شده است و برابر مقرارت موجود این مزایا به همه کارگران قرارداد مستقیم و پیمانکاری تعلق می‌گیرد.