عکس
فرهنگ و هنر
تاریخ نشر : ۰۰:۲۱:۳۷, ۵ اسفند ۱۳۹۶

هم‌آغوشى موسیقى سنتى و اشعار مدرن در «دیوار چین»

هم‌آغوشى موسیقى سنتى و اشعار مدرن در «دیوار چین»

گردآوری جی نیوز : ‪ «ديوار و چين» آلبوم تازه‌اى از على قمصرى با سازبندی متنوع و با هم‌آوايى حسين پيرحياتى مصطفى راغب هاله سيفى‌زاده و بهرخ شورورزى با تمرکز بر اشعار نسل جدید شعرای ایران همچون احسان افشارى مژگان عباسلو و عليرضا كليايى روز پنجم اسفند به طور رسمى منتشر خواهد شد.

«ديوار و چين» «مترسك» و «پشت سيگارهاى پى‌درپى» به هم‌آغوشى موسيقى سنتى و اشعار مدرن احسان افشارى مى‌پردازد كه فاصله به ظاهر زياد كلام و موسيقى با نوع نگاه قمصرى به مقوله ريتم و بافت چندصدايى از بين رفته است.
شايد اين قطعات بتوانند گواه كارآمد بودن موسيقى كلاسيك ايرانى در مواجهه با زندگى پيچيده و چندبعدى امروز با تمام دغدغه‌هاى متنوعش باشند.

همچنین این آلبوم دربردارنده تصنيف‌هاى «دل» با شعر مژگان عباسلو «شهر و غريبى» »مسلمانى و مستى» و «مرا ديوانه ميدانى» از سروده‌هاى عليرضا كليايى در دستگاه‌هاى همايون نوا و چهارگاه «دانه روح» با شعر کلیایی است.
«افسانه خاموشى» و «چنان مست» نيز در اين آلبوم منتشر خواهند شد.

هنرمندانی که در آلبوم موسیقی «ديوار و چين» به هنرنمايى پرداخته‌اند عبارتند از علی قمصری (نوازنده تار و سه‌تار) مصباح قمصرى (نوازنده بم‌كمان و كلارينت) زكريا يوسفى ( نوازنده پركاشن) امين غفارى ( نوازنده ويلن و آلتو) حسين كمانى (نوازنده گيتار) آتنا اشتياقى ( نوازنده ويلنسل) كامران منتظرى (نوازنده تمبك و سازهاى كوبه‌اى) اميرفرهنگ اسكندرى (نوازنده عود) و ارسلان عليزاده (نوازنده ويلنسل).

57243