عکس
عکس
تاریخ نشر : ۱۵:۳۵:۱۹, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

بنیان‌های اعتقادی مسیحیت غیروحیانی با عقل سازگار نیست مغالطه در محتوای کلیپ

گردآوری جی نیوز : ‪

بنیان‌های اعتقادی مسیحیت غیروحیانی با عقل سازگار نیست/ مغالطه در محتوای کلیپ + صوت

؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرحیم سلیمانی گفت: این کلیپ قصد دارد بگوید آیات قرآن در مورد باور مسلمین به تورات و انجیل متناقض است و نتیجه گرفته است که یک فرد مسلمان براساس آیات قرآن باید مسیحیت را بپذیرد و اگر نپذیرد اسلام را نپذیرفته است.

وی افزود: گوینده این کلیپ معتقد است که اگر مسیحیت درست است دلیلی بر پذیرش اسلام وجود ندارد و اگر نادرست است گزارشی که قرآن از درستی مسیحیت داده نادرست و متناقض است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید با اشاره به محتوای اصلی این کلیپ و دعوت مسلمین به مسیحی شدن به معیارهای انتخاب دین جدید اشاره و اظهار کرد: بر فرض پذیرش ادعای این افراد مبنی بر متناقض بودن قرآن و نادرستی اسلام ما در پذیرش دین جدید، دینی که منطق قوی‌تر و روشن‌تری دارد را اصل قرار می‌دهیم و براین اساس مسیحیت از انتخاب من بیرون است.

سلیمانی با اشاره به اعتقاد مسیحیان به تثلیث عنوان کرد: خداوند چگونه خداست ولی سه جزء دارد و به انسان مجسم شده است؟ چگونه ممکن است خدا در ذاتش هم یکی و هم سه تا باشد؟ من چه گناهی در بدو تولد داشتم که باید کسی مانند عیسی بیاید و کفاره مرا بدهد و به فرض که من گناهی کرده‌ام؛ چه دلیلی دارد دیگری کفاره من را بدهد در حالی که من خودم باید کفره بدهم؛ این‌ها امور متعددی است که بنیان مسیحیت را شکل می‌دهد و با عقل و منطق سازگار نیست.

سلیمانی افزود: تثلیث به قرائت و بیان مشهور که نمی گوید توحید اصیل و تثلیث غیر اصیل است چگونه قابل پذیرش با ذات لایتناهی خداست؟ کنه ذات خدا برایما قابل دسترس نیست ولی منطق ما این است که تناقض در همه عوالم ممکن غیرممکن و محال است؛ ما بر ذات اشراف نداریم ولی می دانیم که ذات نمی تواند متناقض باشد یعنی هم سه باشد و هم یک، یا اگرنامتناهی است متناهی شود.

این استاد فلسفه دانشگاه مفید با بیان اینکه انسانیت انسان به واسطه عقل و خرد است و عقائد اصلی این دین، عقلانی نیست اظهار کرد: سخن ابتدایی گوینده این کلیپ با آیه 46 سوره عنکبوت«وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَقُولُوا آمَنَّا بِالَّذِي أُنْزِلَ إِلَيْنَا وَأُنْزِلَ إِلَيْكُمْ وَإِلَهُنَا وَإِلَهُكُمْ وَاحِدٌ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ» آغاز شده است؛ باور بنده این است که منطق قوی قرآن، دعوت به نقاط مثبت مشترک ادیان است؛ لذا فرموده با اهل کتاب جدال احسن داشته باشید مگر کسانی از آنان که مجرم هستند.

وی با اشاره به مغالطه این کلیپ در نسبت دادن عقائد مسلمین به قرآن با بیان اینکه هر عقیده رائج مسلمین به معنای انطباق آن بر قرآن نیست بیان کرد: قرآن هیچ درجه‌ای از الوهیت برای عیسی قائل نیست و تنها او را کلمه و مخلوق می‌داند؛ در حالی که مسیحیان می‌گویند دریافت ما از طبیعت واحد خدای سه‌گانه چنین است که ما به خدای واحدی اعتقاد داریم که طبیعت او بر سه اصل استوار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید تصریح کرد: اگر تثلیث با صفات خدا ارتباط دارد همین اختلاف را ما با اشاعره داریم (زیرا آن ها خدای یگانه قائل اند ولی می گویند صفات خدا از ذات او جداست) ما با اشاعره در بیان، اختلاف داریم ولی مسلمانی نیست که توحید را قبول نداشته باشد.

سلیمانی عنوان کرد: نکته گفته شده در کلیپ که از زبان مسلمین بیان شده مبنی بر اینکه خدای ما با خدای مسیحیت یکی نیست نادرست است و ما به خدای واحد اعتقاد داریم.

وی با بیان اینکه گوینده کلیپ به آیات 3 و 4 آل عمران استناد کرده و گفته که قرآن، تورات و انجیل را تصدیق کرده و دستورداده که مسلمین باید به هرچه از سوی خدا نازل شده ایمان داشته باشند ولی چرا مسلمین به مسیحیت معتقد نیستند؟ ادامه داد: قرآن سه دسته آیات دارد؛ دسته اول، سخن از فرستادن تورات و انجیل و تعریف از آن ها است؛ دسته دوم، تصدیق تورات و انجیل است (ولی چرا مسلمین می گویند ما به انجیل اعتقادی نداریم چون تحریف شده است) و دسته سوم آیات نیز آیاتی هستند که نمونه آن آیه 44 مائده است که تورات را نور و هدایت معرفی کرده است ولی احبار و رهبانیون براساس آنچه در دستشان بوده حکم می کردند.

وی افزود: قرآن با نگاه مثبت، تعبیر تحریف و جعلی را برای تورات به کار نبرده است ولی آن را به دوبخش یعنی بخش حق و وحیانی و غیروحیانی تقسیم کرده و دستور به اعتقاد به بخش وحیانی به مسلمین داده است؛ بنابراین قرآن ضمن اینکه تحریف را به تورات و انجیل نسبت نداد ولی همه آنان را هم تایید نکرد؛  همچنین قرآن، مکرر فرموده که به اهل کتاب بگو سراغ قرآن بیایید و ایمان بیاورید، البته منطق قرآن این است که کتاب های آنان «نصیبی از کتاب» است.
 

سلیمانی با بیان اینکه مشهور مسلمین، تحریف کتب قبل از قرآن است ولی این به معنای گفته قرآن نیست عنوان کرد: قرآن فرمود که از اهل کتاب هم با اینکه مسلمان نیستند افراد خوبی هستند که صفات آنان هم بیان شده است؛ همچنین فرموده که « وَمِمَّنْ خَلَقْنَا أُمَّةٌ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَبِهِ يَعْدِلُونَ» حال با این وضع آیا این بیان مثبت قرآن در مورد ادیان و کتب قبل از اسلام نشانه تناقض است؟ آیا باید به قرآن اتهام تناقض بزنیم؟.

انتهای پیام