عکس
فرهنگ و هنر
تاریخ نشر : ۱۶:۲۶:۱۰, ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

راه اندازی نخستین تالار موزه‌ی مجازی فرش‌های تاریخی-هنری ایران

راه اندازی نخستین تالار موزه‌ی مجازی فرش‌های تاریخی-هنری ایران

گردآوری جی نیوز : ‪ نخستین تالار از موزۀ مجازی فرش‌های تاریخی- هنری ایران همزمان با هفته میراث فرهنگی روی سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بارگذاری می‌شود.

شکوفه مصباحی (مسئول گروه پژوهشی حفاظت و مرمت فرش پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) با اعلام این خبر هدف از راه‌اندازی موزۀ مجازی فرش‌های تاریخی- هنری ایران را ایجادِ فرصتی دوجانبه برای فرش‌های موزه‌ای و مخاطبین آنها اعلام کرد.

به گفته وی در این موزه از یک سو برای مخاطبین و علاقمندان به آثار موزه‌ای شرایطی فراهم می‌شود که بدون‌ حضور‌ فـیزیکی‌ در مـوزه‌ها و از طریق‌ شبکه‌های ارتباطی به بخشی از محتوای مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی موزه‌ها و کاخ-موزه‌های مختلف دسـترسی پیـدا کـنند و از نقاط مختلف جهان به گردشگریِ فرهنگی و هنری در دنیای مجازی بپردازند.

او افزود: این موزه به متولیان موزه‌ها این امکان را می‌دهد که از شیوه‌های نوین مستندنگاری و معرفی و نمایش آثار بهره ببرند و فرش‌های خود را به دور از محدودیت‌های نمایشگاهی و محیطی و انتقال آثار موزه‌ای و .
.
.
در فضایی مجازی برای تعداد بیشتری از مردم به نمایش بگذارند و نیز برای پژوهشگران و علاقمندان امکان دسترسی آسان و تفحص در اینگونه آثار موزه‌ای را فراهم آورند.

مصباحی با اشاره به مطرح شدن ایدۀ اولیۀ موزۀ مجازی فرش توسط احمدمحیط طباطبایی گفت: با توجه به تنوع فرش‌های موزه‌ای و تعداد این گروه از آثار در موزه‌ها و مراکز مختلف کشور و نیز امکاناتی که فناوری می‌تواند در اختیار ما بگذارد طرحِ "موزۀ مجازی فرش‌های تاریخی- هنری ایران" پیشنهاد شد تا به مرور زمان قسمت‌های مختلف این موزۀ مجازی شکل گرفته و با یکدیگر عجین شوند.

وی با بیان این نکته که در طرح پیشنهادی برای موزۀ مجازی فرش‌های تاریخی ایران یک موزه با امکان گسترش و قابلیت ارتقا درنظر گرفته شده‌است ابراز امیدواری کرد: این طرح با همکاری مساعدت و حمایت ارگان‌ها و مدیریت و کارشناسان محترم مراکز مربوطه به اجرا رسیده و مورد بهره‌وری علمی- پژوهشی و معرفی و ایجاد اهداف گردشگری قرار گیرد.

او افزود: در حال حاضر تالار نخست این موزه با نام مشاهیر و پادشاهان طراحی و برای بازدید عموم ارایه می‌شود.

مدیر علمی و اجرایی این طرح اظهار داشت: این بخش از موزۀ مجازی با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم ایران) پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارتاریخی-فرهنگی موزه فرش ایران مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران شکل گرفته است.

هفته میراث فرهنگی از جمعه 28 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.