1 جی نیوز - تولید فیلترهای سرامیکی برای انتقال سیالات در کشور
عکس
علمي
تاریخ نشر : ۱۲:۱۳:۳۲, ۷ بهمن ۱۳۹۴

تولید فیلترهای سرامیکی برای انتقال سیالات در کشور

گردآوری جی نیوز : ‪

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید فیلترهای سرامیکی شدند.

به گزارش سرویس علمی ، دکتر مهدی کشمیری، رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: ماده پیشرفته، به عبارت ساده به ماده‌ای اطلاق می‌شود که طی فرایند ساخت، امکان تغییر و تنظیم خواص فیزیکی و شیمیایی آن جهت کاربرد مورد نظر وجود داشته باشد.

وی افزود: فیلترهای سرامیکی ماکرو متخلخل که از آن‌ها به غشاهای سرامیکی نیز یاد می‌شود، دسته‌ای از مواد پیشرفته مهندسی بوده که علاوه بر پایداری حرارتی و شیمیایی بالا، دارای تخلخل باز و بهم پیوسته در مقیاس میکرونی بوده و از این لحاظ مناسب انواع کاربردهای انتقال سیالات هستند.

مسعود پروانیان، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در خصوص این فناوری توضیح داد: فناوری ساخت این محصول همگام با فناوری روز اروپا بوده و بر همین اساس ایران نیز در زمره معدود کشورهای تولیدکننده این محصول قرار می‌گیرد.

وی افزود: هم‌اکنون این محصول در سه گرید آلومینا (کدمحصول: CFAL_۸۰)، آلومینا سیلیکاتی (کدمحصول: CFAS-۸۰) و سیلیکن کاربایدی (CFSC_۸۰) با خواص مختلف تولید می‌­شود.

وی ادامه داد: این محصولات به دلیل پایداری حرارتی و شیمیایی بالا و نیز ماهیت تخلخل باز در تمام کاربردهای انتقال سیالات اعم از فرایندهای فیلتراسیون مذاب فلزات، تصفیه بخارات اسیدی، پالایش آلاینده­‌های سیالات صنعتی، پایه کاتالیست، سد شعله­‌های نیروگاهی، کاشتنی­‌های بدن و غیره مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

پروانیان با بیان اینکه این محصولات بسته به نوع رده در محدوده دمایی ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد و در هر شرایط شیمیایی اعم از اسیدی و بازی قابل کاربرد هستند، گفت: از خواص بارز قابل تغییر در این محصولات می‌توان به درصد تخلخل، اندازه حفرات و در نهایت به سطح ویژه این محصولات اشاره کرد که این موارد در حین فرایند تولید قابل تنظیم است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از این محصول به عنوان فیلتر مذاب در ریخته‌گری قطعات ریختگی، پاکسازی و تصفیه ذوب از آخال‌ها و ذرات اکسیدی و نیز شکست جریان متلاطم و تبدیل آن به جریان آرام و در نتیجه عدم ماسه‌شویی در حین پر شدن قالب را به همراه دارد.

پروانیان تصریح کرد: پایداری شیمیایی بالای این محصول خاصیت ممتازی را برای تمام کاربردهای در معرض با انواع مواد خورنده و ساینده حتی در دماهای بالا فراهم می‌آورد.

انتهای پیام