1 جی نیوز - ثبت زندگی عاشق محیط‌ زیست
عکس
تاریخ نشر : ۱۸:۲۱:۳۰, ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

ثبت زندگی عاشق محیط‌ زیست

گردآوری جی نیوز : ‪ یکی از کارگردانان فاز اول سری فیلم‌های مستند «کارستان» این روزها فیلم‌نامه زندگی هایده شیرزادی را به‌پایان رسانده و به آغاز فیلم‌برداری آن از ابتدای سال آینده امیدوار است.

به گزارش گروه دریافت خبر این پروژه که درباره‌ی کارآفرین‌های ایرانی است با سرپرستی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب و مشارکت «بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان» با همکاری فیلم‌سازان مستند در قالب 26 فیلم مستقل از زندگی و حرفه‌ی کارآفرینان موفق ایرانی تهیه می‌شود.

این فیلم‌ها با هدف ترسیم تصویری از کارآفرینان جامعه و انتقال این الگو به جامعه‌ی پر نیاز کشور به ویژه جوانان ایرانی طراحی شده و در حال پیگیری است.

مهناز افضلی درباره‌ی این پروژه‌ یادآور شد: «از ابتدای طراحی این کار از سوی خانم بنی‌اعتماد و آقای میرتهماسب در جریان موضوع بودم و نکات جذاب و مورد توجهی که در این مجموعه با ریزبینی به آن دقت شد برایم جالب بود.
پس از دعوت از سوی طراحان پروژه و علاقه‌ای که به جزییات این داستان داشتم با کمال میل ساخت یکی از فیلم‌های این مجموعه را برعهده گرفتم.»

این مستندساز که «کارت قرمز» مستند زندگی و محاکمه شهلا جاهد زنی که به عنوان قاتل همسر ناصرمحمدخانی اعدام شد را در کارنامه مستندهای خود دارد علاقه به ثبت روش‌ زندگی «کارآفرینان» ایرانی را این‌گونه توضیح داد:« اتفاقا جذابیت ساخت سری فیلم‌های مستند کارستان این است که هرکدام بخشی از زنجیره‌ای هستند که در کل یک تاثیرگذاری بزرگ را به بار می‌آورد.
محیط‌زیست زنان صنایع‌دستی‌ و یا جوانان متخصص در آی-تی هرکدام قطعه‌ای از رنجیره بزرگ توسعه و رشد نوآوری در ایران است».

مهناز افضلی قرار است زندگی هایده شیرزادی موسس و مدیرعامل شرکت بازیافت مواد و تولید کودآلی کرمانشاه را به تصویر بکشد.
شیرزادی با تلفیق دانش کشاورزی با محیط‌زیست نخستین اجراکننده‌ی طرح بازیافت پسماند کشور در کرمانشاه است که توانسته با اجرای ایده خود دفن زباله‌های شهری را به طور کامل از بین ببرد.

افضلی همچنین گفت:«تحقیق در این مورد به‌طور کامل تمام شده و بازبینی لوکیشن نیز انجام شده و چند روزی است که فیلم‌نامه هم به پایان رسیده که امیدوارم بعد از مشاوره با طراح‌های پروژه کار فیلم‌برداری از ابتدای سال آینده آغاز شود.»

فیلم او یکی از 5فیلم فاز اول «سری فیلم‌های مستند کارستان» است که قرار است تصویری از انتخاب هایده شیرزادی میان محرومیت و محیط‌زیست را ثبت کند و نشان دهد که این زن ایرانی با دکترای اکولوژی و انگیزه فراوان چگونه با فعالیت عاشقانه در محیط‌زیست برای 700 نفر شغل ایجاد و در 2000 روستا و 56شهر ایران با طرح‌های مشاوره‌ای خود زندگی مردم را متحول کرد.

افضلی «کارت قرمز» «بدون شاهد» و «زنانه» را با محوریت مشکلات زنان در کارنامه‌ی هنری‌اش دارد.

انتهای پیام