1 جی نیوز - جایزه ابتکار برندگان خود را شناخت
عکس
تاریخ نشر : ۰۱:۰۰:۱۰, ۲۰ اسفند ۱۳۹۴

جایزه ابتکار برندگان خود را شناخت

گردآوری جی نیوز : ‪ در مراسمی که با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سفرا معاونان و مدیران سازمان محیط زیست اساتید و دانشگاهیان و به همت مرکز صلح و محیط زیست برگزار شد برگزیدگان این جایزه معرفی شدند.

در ابتدای این مراسم هومن لیاقتی مدیرعامل مرکز صلح و محیط زیست ضمن خوش‌آمدگویی به حضار به بیان گزارشی در خصوص سابقه برگزاری این جایزه و نحوه انتخاب برگزیدگان پرداخت.

لیاقتی با اشاره به این که برگزاری این جایزه نمونه‌ای موفق از معرفی متخصصان از سوی یک مرکز غیر دولتی در منطقه است گفت: فراخوان یازدهمین جایزه دکتر تقی ابتکار در آذرماه 1394 در روزنامه‌های کثیرالانتشار دانشکده‌های محیط زیست و شبکه‌های مجازی منتشر شد و دریافت آثار تا اوایل اسفند ادامه یافت.

وی افزود: هیات داوران متشکل از اساتید دانشگاه و فعالیت محیط زیست در جلساتی موارد دریافت شده را بررسی کرده و بر اساس شاخص‌های مندرج در فراخوان برندگان جایزه دکتر تقی ابتکار در سال 1394 را معرفی می‌کند.

علی‌اشرف مجتهد شبستری نایب رییس هیات مدیره مرکز صلح و محیط زیست سخنران بعدی این مراسم با اشاره به این که این جایزه یک جایگاه بین‌المللی دارد گفت: سال گذشته دکتر کلاوس تاپفر یکی از شخصیت‌های بارز در عرصه‌ جهانی محیط زیست برنده جایزه شد و امسال این افتخار را داریم که خانم وندانا شیوا را به دلیل فعالیت‌های برجسته‌اش به عنوان برنده جایزه دکتر تقی ابتکار معرفی کنیم.

وی افزود: وی متولد هندوستان است و دکترای فیزیک نظری خود را از دانشگاه وسترن انتاریو دریافت کرده اما او را به عنوان چهره‌ای در عرصه محیط زیست می‌شناسند که در کشورهای مختلف اقدامات موثری را در خصوص کشاورزی مخرب محیط زیست و سلامت انجام داده است.

شبستری افزود: وی یکی از بزرگ‌ترین مدافعان کشاورزی ارگانیک و مخالف توسعه محصولات دستکاری ژنتیکی در دنیا است که از جمله در تدوین یکی از پراهمیت‌ترین پروتکل‌های ایمنی زیستی به‌نام «کارتاهنا» نقش فعالی ایفا کرده است.
خانم شیوا تألیفات زیادی در دفاع از نظریه آزادی بذرها حقوق کشاورزان و کارآفرینی زنان منتشر کرده است.
نامبرده همچنین موفق به اخذ چندین جایزه معتبر از جمله جایزه صلح سیدنی و جایزه آلترناتیو نوبل شده است.

در ادامه این برنامه پیام تصویری این فعال برجسته محیط زیست دنیا به مراسم پخش شد.

دکتر معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست نیز در سخنانی کوتاه با اشاره به غیر دولتی بودن این جایزه بیان داشت: این اقدام در راستای تقدیر از فعالان محیط زیست برگزار می‌شود و انشاءالله با استمرار آن بتوانیم در سال‌های آینده از چهره‌های تازه در داخل و خارج از کشور تجلیل کنیم.

در ادامه برندگان یازدهمین دوره جایزه دکتر تقی ابتکار به شرح ذیل معرفی شدند:

هیات داوران به اتفاق آرا جایزه پژوهشگر پیشکسوت را به دکتر مهدی بهادری‌نژاد استاد دانشگاه صنعتی شریف به خاطر سال‌ها تدریس و تحقیق در زمینه محیط زیست و چاپ بیش از 100 مقاله در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی و ارایه مشاوره به نهادها برای حفظ محیط زیست اعطا کرد.

هیات داوران جایزه تلاشگر جوان را به خانم دکتر آرزو صانعی به خاطر تحقیق فراوان در زمینه آموزش و آگاهی رسانی عمومی و تخصصی در زمینه پلنگ ایرانی اعطا کرد.

هیات داوران جایزه پژوهشگر جوان را به دکتر صادق صالحی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران به خاطر تحقیق و بررسی در زمینه اجتماعی و جامعه‌شناسی محیط زیست اعطا کرد.

هیات داورای جایزه تلاشگر بخش تشکل‌های مردم‌نهاد را به مرتضی اسلامی دهکردی به خاطر فعالیت مستمر برای حفاظت از حیات وحش ایران به ویژه یوزپلنگ آسیایی اعطا کرد.

هیات داوران جایزه فعال رسانه‌ای سال 94 در حوزه محیط زیست را به احسان محمدی مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی زیست‌بوم به خاطر تلاش مجدانه در انعکاس اخبار و گزارش‌های زیست محیطی اعطا کرد.

همچنین هیات داوران یازدهمین دوره جایزه دکتر تقی ابتکار با اهدای لوح تقدیر از تلاش‌های دکتر سیدمصطفی محقق داماد خانم زرین احمدزاده نورالله میرغفاری و خانم شهره محمدی کمیل سوهانی و خانواده محترم محیط‌بان شهید علی مسجدی تقدیر به عمل آورد.

انتهای پیام