1 جی نیوز - فرکانس منفی از آمار جدیدگمرک
عکس
تاریخ نشر : ۱۶:۲۶:۴۵, ۲۰ اسفند ۱۳۹۴

فرکانس منفی از آمار جدیدگمرک

گردآوری جی نیوز : ‪  در آخرين گزارش 11 ماهه گمرک جمهوري اسلامي ايران منتهي به بهمن ماه اعلام شده که مجموع صادرات غيرنفتي کشور 32 ميليارد و 538 ميليون دلار و مجموع واردات 37 ميليارد و 76 ميليون دلار بوده است.
به نظر کارشناسان، کاهش حجم مبادلات پيام خوبي براي اقتصاد ندارد، بنابراين در ايران نظام عرضه و تقاضا در وضعيت متعادلي قرار ندارد، به طوري که عرضه با کمبود تقاضا روبه‌رو شده است.
 گزارش 9 ماه نخست امسال مرکز آمار ايران نشان مي‌دهد تراز تجاري ايران مانند ماه‌هاي گذشته همچنان مثبت است.

 گمرک ايران گزارش عملکرد تجاري 9 ماهه سال 94 را در حالي منتشر مي‌کند که بر اين اساس حجم صادرات غيرنفتي ايران يك ميليارد و 864 ميليون دلار بيشتر از واردات است.

 واردات ايران در مدت ياد شده به 30 ميليارد و 167 ميليون دلار رسيده است که ميزان 22.34 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

 بيشتر وارادات کشور در اين مدت به ترتيب به ذرت دامي با سهم 3.5 درصدي از كل ارزش واردات، گندم با 2.9 درصد، لوبياي سويا با 1.9 درصد و كنجاله سويا با 1.7 درصد اختصاص دارد كه به ترتيب از كشورهاي چين، امارات متحده عربي، كره جنوبي، تركيه و سوييس وارد كشور شده است.

 آمار تجارت خارجي 9 ماهه
 نکته اي که در اين ميان جالب توجه به نظر مي‌رسد اين است که از سال ها پيش دولت هابا قرار دادن ارزش ميعانات گازي و محصولات پتروشيمي در آمار صادرات غيرنفتي‌تلاش کردند وابستگي کشور به در آمد هاي نفتي را کاهش دهند.

 تجارت خارجي يكي از ابزارهاي اقتصادي مهمي است كه با شاخص‌هايي نظير شرايط توليد داخلي، توليد ناخالص ملي (GNP) يك كشور، رشد و توسعه اقتصادي، سطح روابط ديپلماتيك و...
به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم ارتباط دارد.

 از نخستين سال‌هاي نيمه دوم دهه 80 به واسطه روند رو به رشد واردات و عدم هم‌سويي صادرات غيرنفتي با اين روند، تجارت خارجي بيش از پيش دچار نوسان شد و تراز تجاري ايران با اغلب كشورهاي طرف تجاري رو به منفي شدن گذاشت.
تا حدود سه سال پيش ارزش صادرات غيرنفتي ما به 20 ميليارد دلار نمي‌رسيد تا اينكه در سال 1387 جشن تحقق صادرات 20 ميليارد دلاري برگزار شد.