1 جی نیوز - موج جدید پترودلارهای عربستان به سمت پاکستان
عکس
تاریخ نشر : ۱۰:۵۰:۲۳, ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

موج جدید پترودلارهای عربستان به سمت پاکستان

موج جدید پترودلارهای عربستان به سمت پاکستان

گردآوری جی نیوز : ‪ 'محمد نواز شریف' نخست وزیر و ژنرال 'راحیل شریف' فرمانده ارتش پاکستان روزهای اخیر و بنا به دعوت ویژه پادشاه عربستان، برای حضور در مراسم اختتامیه رزمایش رعد شمال، به عربستان سفر کردند و خبر کمک 122 میلیون دلاری عربستان به پاکستان نیز حین سفر مقامات عالی دولت و ارتش این کشور به ریاض، اعلام شد.
براساس گزارش رسانه های پاکستان، بخشی از این بسته مالی 122 میلیون دلاری، کمک بلاعوض به پاکستان و بخشی دیگر نیز در قالب وام به این کشور برای پیشبرد یک سری پروژه ها در پاکستان خواهد بود.

اگرچه هنوز اخبار روشن و مشخصی درباره نوع و میزان نقش پاکستان در ائتلاف نظامی خودساخته عربستان متشکل از 34 کشور منتشر نشده است، اما پاکستان اعلام کرده که نیروهای خود را در اختیار این ائتلاف قرار نخواهد داد و در سطح ارائه آموزش های نرم افزاری و سخت افزاری و تبادل اطلاعات، با این ائتلاف همکاری خواهد کرد.
کمتر از دوسال پیش نیز عربستان در اقدامی که سوال های زیادی را اذهان افکار عمومی پاکستان و حتی بسیاری از مقامات و مسئولان این کشور ایجاد کرد، مبلغ یک و نیم میلیارد دلار بطور بلاعوض در اختیار دولت پاکستان قرار داد.
با وجود مبالغ هنگفتی که عربستان سعودی در اشکال و قالب های مختلف در اختیار دولت پاکستان قرار داده است، آنگونه باید نتوانسته تنها کشور مسلمان صاحب سلاح هسته ای را با خود همراه کند.
پاکستان به رغم دریافت کمک های مالی از عربستان، حدود یک سال پیش، به خواسته ریاض برای محلق شدن این کشور به جنگ علیه یمن پاسخ منفی داد.
پاسخ منفی پاکستان به عربستان در خصوص جنگ یمن، بدون تردید حکایت از تشدید موج منفی افکار عمومی در پاکستان نسبت به سیاست های آل سعود است.

بسیاری از احزاب و گروه های سیاسی و مذهبی پاکستان، شخصیت های برجسته سیاسی، علمی، فرهنگی و دانشگاهی و همچنین طیف وسیعی از نمایندگان پارلمان این کشور، مخالف تن دادن دولت پاکستان به خواسته های عربستان هستند و دولت اسلام آباد نیز اگرچه روابط دوستانه و نزدیک با ریاض دارد اما چاره ای جز تمکین کردن به خواسته های مردم و افکار عمومی کشورش مبنی بر اجتناب از مشارکت تمام عیار در طرح های جنگ افروزانه و تفرقه افکنانه عربستان ندارد.
آساق**1723