1 جی نیوز - افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش کشاورزی نگرانی از تخریب جنگل‌های شمال
عکس
عکس
تاریخ نشر : ۱۴:۰۷:۵۲, ۹ تیر ۱۳۹۵

افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش کشاورزی نگرانی از تخریب جنگل‌های شمال

افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش کشاورزی نگرانی از تخریب جنگل‌های شمال

گردآوری جی نیوز : ‪ علی محمد شاعری امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه مازندران اظهار داشت: بسیاری از مشکلات کشور با توسعه بخش کشاورزی رفع می‌شود و با اقتصادی کردن بخش کشاورزی, توسعه فناوری نوین و افزایش سرمایه‌گذاری در بخش صنایع تبدیلی و اصلاح الگوی کشت و ساماندهی بازار و توسعه تشکل‌های صادرات محور می توانیم در بخش کشاورزی تحول اساسی ایجاد کنیم.

وی افزود: 164 میلیون هکتار عرصه در کشور است که 90 درصدآن مربوط به بخش کشاورزی و منابع طبیعی است و  20 درصد اشتغال کشور 32 درصد کسب و کار 12 درصدتولید ناخالص ملی مربوط به بخش کشاورزی است که این نشان دهنده اهمیت بخش در کشور است.

شاعری بیان داشت: 14 میلیون هکتار عرصه منابع طبیعی در بخش جنگل و 90 میلیون هکتار مرتع و 120 میلیون واحد دامی در کشور در مراتع وجود دارد و اگر می‌خواهیم کشور را بر پایه اقتصاد مقاومتی طراحی کنیم باید راه اساسی آن در بخش کشاورزی رفع شود زیرا دانش و نیر در این بخش وجود دارد.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید فرهنگ بیمه را در جامعه بیشتر نهادینه کنیم و مردم و کشاورزان نسبت به بیمه محصولات اقدام کنند.

وی افزود: در برخی زمینه‌ها دولت نباید وارد کارهای غیر وظیفه ای شود بلکه باید این امر را متولیان آن بسپارد تا به درستی انجام دهند.

شاعری ادامه داد: ضریب خودکفایی در بخش کشاورزی بیش از 90 درصد است که نشان می‌دهد تراز تجاری در بخش کشاورزی مثبت است.

وی بیان داشت: در تولید در مزرعه مشکل نداریم بلکه در بازار و قیمت مشکل داریم که باید کیفیت محصولات را افزایش و قیمت تمام شده را کاهش داده و باصادرات کردن محور تولیدات بتوانیم با محصولات خارجی رقابت کنیم.

مخالفت با انتقال آب دریای خزر به سمنان

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: بنده مخالف انتقال آب دریای خزر به به سمنان هستم چون غلظت آب افزایش می‌یابد و  انتقال آن از مسیر آن از جنگل هیرکانی است جنگل را نابود می‌کند و دولت می تواند از طرح انتقال آب خلیج فارس به هرمزگان یزد است استفاده کند.

وی افزود: در دهه 70 حدود دو میلیون متر مکعب از جنگل‌های شمال به طور رسمی بهره‌وری می‌شد که اکنون به 500 هزار متر مکعب رسید که نشان دهنده کاهش است اما باید به جنگل فرصت تنفس داد و این میزان را نیز کاهش داد.

شاعری بیان کرد: سالانه حدود 100 هزار هکتار منابع طبیعی از دست رفته و 50 هزار هکتار بیابان زایی در کشور داریم و 10 درصد مرتع درجه یک و 90 درصد متوسط و ضعیف است که نشان دهنده آن است که سه برابر مرتع دام درحال چراست.

وی بیان داشت: اکنون دو میلیون هکتار جنگل هیرکانی داریم که باید آن را حفظ کنیم و در بخش آب نیز سهم بخش کشاورزی از آب بالا است و  باید مردم دولت و مجلس برای مقابله با تنش و بحران آب با تعامل هم فرهنگ سازی مقررات فناوری نوین و توسعه تکنولوژی در زمینه صرفه جویی و بهره برداری آب گام بردارند.

استاندار مازندران می‌ماند

نماینده مردم شرق مازندران در خانه ملت با اشاره به تغییر مدیران استانی افزود: باید مدیران اصلاح و تقویت شوند تا استان ضرر نکند و بنده با تغییر استاندار استان نیز مخالفم زیرا وی با تمام مشکلات و منابع استان آشنا بده و باید با تعامل و همکاری همه در جهت توسعه گام برداریم.

انتهای پیام/