1 جی نیوز - تکمیل طرحهای حوزه آب به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد
عکس
عکس
تاریخ نشر : ۱۶:۳۶:۱۴, ۳۱ تیر ۱۳۹۵

تکمیل طرحهای حوزه آب به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد

تکمیل طرحهای حوزه آب به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد

گردآوری جی نیوز : ‪ محمد حاج‌رسولیها امروز در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به بحث‌های کلان کشور در بخش آب اظهار داشت: همه استانهای کشور با چالشهایی در این حوزه مواجه هستند.

وی ابراز کرد: خوشبختانه در سال آبی 94- 95 پس از هشت سال خشکسالی پیاپی شاهد نزولات جوی خوبی در کشور بودیم و از بین 30 حوزه فرعی کمتر از چهار حوزه دارای وضعیت منفی در حوزه آب است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: امسال شرایط بارندگی در استان زنجان 40 درصد نسبت به سال آبی گذشته بهبود یافته است و میزان بارشها در دراز مدت 20 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه و چالشهای حوزه آب کشور در سال 90 و ارسال گزارش آن به مقام معظم رهبری گفت: مشکلات آب کشور به هفت بخش تقسیم شده که شامل بخشهای ساختاری و تشکیل شورای عالی آب عدم مدیریت حوزه‌ای در کشور و ساختار آن در مجلس و قوه قضائیه است.

حاج‌رسولیها از دیگر چالشهای موجود به بحث صیانت از آبهای زیرزمینی اشاره کرد و افزود: در این راستا طرح تعادل بخشی در کشور راهبری می‌شود.

وی با اشاره به تعدد طرحها و عدم اولویت بندی اجرای آنها ابراز کرد: در حال حاضر تکمیل طرحها به 180 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در حالی که منابع مالی در اختیار این سازمان 4 هزار میلیارد تومان است.

مدیرعامل مدیریت شرکت منابع آب ایران عدم توجه به طرحهای مرزی آب شرب شهرها و روستاها اقتصاد و بهره‌وری و دیپلماسی آب را از دیگر بخشهای مشخص شده در نقشه راه حوزه آب کشور عنوان کرد.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل شورای عالی آب ابراز کرد: در این شورا مسائل آبی کشور رصد و نقشه راه تدوین می‌شود که از مهمترین مسائل مطرح شده در آن اجرای طرحهای مرزی است و برای این منظور 8 میلیارد  دلار در نظر گرفته است.

حاج‌رسولیها به طرحهای تعادل بخشی اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه و نیروی انتظامی با تخلفات در حوزه منابع آب زیرزمینی و حفر چاههای غیرمجاز برخورد می‌کنند.

وی مدیریت یکپارچه حوزه آبریز را از مهمترین موضوعات مورد توجه در شورای عالی آب عنوان کرد و افزود: در حال حاضر مباحث حوزه‌های آبریز کشور تعیین و مدیر حوزه آبریز مشخص شده و اطلاعات تمامی استانها شفاف سازی شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: تامین آب شرب در تمامی حوزه‌ها با هر قیمتی اولویت نخست بخش آب کشور است و استان زنجان به لحاظ آب شرب با مشکل مواجه است.

وی بیان کرد: تامین حق آبه‌های منطقه جزو اولویتهای شرکت منابع است و آب مورد نیاز برای سطح کشت مناطقی که با مشکل مواجه هستند تامین می‌شود و آب اضافی به صنعت اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به طرحهای توسعه‌ای گفت: 142 طرح اجرایی در حوزه سدسازی وجود دارد که پروژه‌های راکد در حال تعیین تکلیف و بازنگری هستند و چهار پروژه مربوط به سدهای دریاچه ارومیه متوقف شده است.

انتهای پیام/