1 جی نیوز - خشکسالی باعث مرگ بیش از ده هزار ماهی در تالاب هامون شد
عکس
تاریخ نشر : ۰۵:۰۶:۴۹, ۲۲ مرداد ۱۳۹۵

خشکسالی باعث مرگ بیش از ده هزار ماهی در تالاب هامون شد

خشکسالی باعث مرگ بیش از ده هزار ماهی در تالاب هامون شد

گردآوری جی نیوز : ‪

  تالاب هامون همیشه به عنوان منبع درآمدی برای مردم منطقه ی سیستان مطرح بوده است و مردم با برداشت محصولات کشاورزی و صید ماهی از این تالاب روزگار می گذراندند اما اکنون تالاب هامون خشک شده و خطری جدی زندگی و معیشت مردم را تهدید می کند.

پودینه یکی از صیادانی است که سالها با صید ماهی روزگار می گذردانده اما اکنون دست خالی به خانه باز می گردد.

وی می گوید: از ابتدای سال شاهد ورود آب فصلی به منطقه ی سیستان و قسمت هایی از تالاب هامون بودیم و در همان زمان صید ماهی بسیار خوب بود اما به تدریج با گرمای شدید هوا آب تالاب هامون بسیار کم شده و وقتی آب به این میزان می رسد شوری آب تشدید می شود و ماهی ها کور و تلف می شوند.

وی همچنین به این فاجعه اشاره می کند و می گوید: بیش از 40 سال است که ماهیگیری می کنم اما تاکنون با چنین فاجعه ای مواجه نشدم و مرگ این ماهی ها به صحنه ای دلخراش تبدیل شده است.

ارباب یکی دیگر از صیادان است که می گوید: نزدیک به 10 روز است که که ماهی ها بدلیل نبود آب کافی تلف می شوند و خشک می شوند و هیچ راهی بجز جمع آوری و فروش آنها به مرغداری ها جهت استفاده به عنوان مکمل غذایی برای مرغها نداریم.

وی به قیمت فروش ماهی های خشک شده اشاره می کند و می گوید: ماهی های خشک شده به قیمت بسیار پایین کیلویی 500 تومان از ما خریداری می کنند.

وی می گوید: روزانه 100 کیلو ماهی خشک از کنار تالاب هامون جمع آوری می کنم و برای فروش به شهر می برم.

تالاب بین المللی هامون به عنوان ذخیره گاه زیست محیی مطرح شده اما این در حالی است که نبود آب کافی در تالاب باعث افزایش مشکلات معیشتی مردم سیستان شده و روزانه هزار ماهی در این تالاب تلف می شوند.

انتهای پیام/م

مرگ ماهی ها در تالاب بین المللی هامون مرگ ماهی ها ​ ‬